Data: 27.01.2020 Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
Hej! kolęda, kolęda!
opublikowano: 2020-01-09 09:35:14

Kolęda w polskiej kulturze ludowej jest od czasów przyjęcia chrześcijaństwa obrzędem obyczajowym, świeckim, niezależnym od religii. Pieśni kolędowe zajmują niezwykle ważne miejsce w naszej kulturze, przybliżaj elementy rzeczywistości do sfery sacrum.

Do dziś w okresie Świąt Bożego Narodzenia chodzą grupy kolędników ze świecącą gwiazdą betlejemską w kolorowych przebraniach śpiewają kolędy oraz składają życzenia. W zamian za to otrzymują różne świąteczne smakołyki, drobne datki bądź podarunki. Wspólne śpiewanie kolęd w okresie świątecznym jest zwyczajem stwarzającym magiczną i niepowtarzalną atmosferę niosącą radość. Pozwala to na budowanie poczucia wspólnoty oraz jedności, a także niesie ze sobą mnóstwo pozytywnych emocji. Wspólne śpiewanie zbliża do siebie ludzi, sprawia, że znika poczucie osamotnienia.

Kolędnicy członkowie janowskiego teatru Tradycja i członkowie PZERiI Oddziału Janowskiego ubarwiają swoim niezwykłym przedstawieniem kolędniczym i jasełkowym społeczność ze szkół, przedszkoli, placówek kulturalno-oświatowych itp. To właśnie dzięki nim, na szczęście, tradycja śpiewania kolęd i pastorałek jest wciąż żywa i kultywowana na Ziemi Janowskiej.

Seniorzy brawo, brawo!