Data: 09.08.2020 Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
Uczniowie ZS CKR w Potoczku finalistami wojewódzkiego konkursu kulinarnego
opublikowano: 2020-02-10 10:11:21

W dniach 5-6 lutego br. w Lublinie odbył się konkurs kulinarny pt: „Bitwa na drobiowe smaki”,adresowany do młodzieży kształcącej się w zawodach gastronomicznych. W konkursie mogła wziąć udział jedna dwuosobowa drużyna ze szkoły. Do eliminacji regionalnych zakwalifikowało się 11 drużyn ze szkół województwa lubelskiego. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku reprezentował zespół w składzie: Aleksandra Bębenek i Jakub Łoszak z klasy III Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

Głównym celem konkursu była promocja mięsa drobiowego, obalenie mitów na temat szkodliwości drobiu, rozwijanie umiejętności kulinarnych oraz sprawdzenie kreatywności uczniów szkół gastronomicznych. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu i zaserwowaniu potraw, których głównym składnikiem było mięso drobiowe.

Oprócz części konkursowej, organizatorzy przygotowali część edukacyjną, składającą się z live cooking w wykonaniu Mistrzów Kuchni z międzynarodowej organizacji EURO TOQUES oraz wykładów dietetyków na temat zdrowej diety.

Pierwszy etap konkursu polegał na przygotowaniu przystawki i dania głównego, w których na pierwszym planie miało znaleźć się mięso drobiowe. Dobór pozostałych składników do wykonania potraw był dowolny. Uczniowie ZS CKR przygotowali przystawkę, składającą się z: kotlecików z fileta drobiowego z dodatkiem fety i pietruszki, obsmażonych w sezamie, podanych z dipem czosnkowo- ogórkowym. Danie drugie składało się z podudzi kurczaka, które zostały wytrybowane, a następnie nadziane przygotowanym farszem. Główne danie zostało podane z brązowym ryżem, marchewką karmelizowaną oraz sosem musztardowym.

Potrawy, przygotowane i zaprezentowane przez młodzież, okazały się tak dobre, że zapewniły im awans do drugiej części konkursu, czyli finału etapu regionalnego.

W finale, który rozegrano 6 lutego, zespół walczył o pierwsze miejsce i awans do etapu ogólnopolskiego z pięcioma drużynami, reprezentującymi szkoły: ZS CKR w Jabłoniu, ZS CKR w Leśnej Podlaskiej, Zespół Szkół w Parczewie, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 we Włodawie i Zespół Szkół w Lublinie.

Po zaciętej rywalizacji, drużyna ZS CKR w Potoczku zdobyła III miejsce. Uczniowie przygotowali wyśmienite danie ze składników, wyznaczonych przez Szefa Kuchni, a były nimi: kalafior, pieczarki, ciasto francuskie oraz filet z kurczaka. Przygotowane z tych składników danie składało się z ravioli na bazie ciasta francuskiego nadzianych farszem z pieczarek i kalafiora, do tego filet z kurczaka podsmażony, a wcześniej zamarynowany w ziołach. Ola i Kuba przygotowali również sos na bazie czerwonego wina oraz puree z zielonego groszku. Danie wyglądało efektownie i smakowało wyśmienicie.

Konkurs oceniany był przez jury w składzie: Łukasz Konik - Szef Kuchni oraz członek EURO TOQUES Polska, Bartłomiej Sarnowski, szef kuchni w restauracji Frizzante w Lublinie, Artur Wawer - członek EURO TOQUES Polska, Justyna Siwiela - Tomaszczyk- dietetyk i właścicielka Centrum Edukacji Żywieniowej i Dietoterapii „VitaNutrica” oraz Maciej Bujnik - Dyrektor Biura Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.

Składamy gratulacje dla uczniów, którzy wykazali się dużymi umiejętnościami i wiedzą podczas konkursu, oraz życzymy im dalszych sukcesów kulinarnych.

Tekst; foto: Justyna Wielgus