Data: 04.08.2020 Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
Galeria Muzealna. Niespotykana wystawa o osobach niepełnosprawnych, pracujących w hotelu - zaproszenie
opublikowano: 2020-02-21 07:30:30

W piątek, 21. lutego o godz. 18.00 otworzymy kolejną wystawę fotograficzną. Będzie to „Hotel” autorstwa Krzysztofa Gołucha z Knurowa, którego fotografie pokazują ludzi niepełnosprawnych, pracujących w jedynym hotelu w Katowicach, gdzie zatrudnione są osoby niepełnosprawne.

„Śląsk to miejsce, gdzie praca jest ściśle powiązana z życiem społecznym ludzi mieszkających na tej ziemi. Ślązacy są znani z ciężkiej pracy w kopalniach, hutach oraz w przemyśle ciężkim, który do niedawna królował na Śląsku. W wielu opracowaniach możemy spotkać się z określeniem „śląski etos pracy”. Pracować na Śląsku musiał każdy, choć do niedawna funkcjonowali także ludzie niepełnosprawni, którzy - pomimo chęci i zaangażowania, nie mogli pracować.  Wiele osób niepełnosprawnych intelektualnie ze względu na swoje ograniczenia nie może wykonywać pracy zawodowej. Od kilu lat w Polsce, jak również i na Śląsku, powstają różnorodne miejsca, w których osoby niepełnosprawne mogą pracować. Jednymi z takich miejsc są Zakłady Aktywności Zawodowej, jak na przykład św. Marcin w Katowicach, zatrudniający osoby niepełnosprawne. Zakład Aktywności Zawodowej prowadzi hotel oraz świadczy usługi gastronomiczne. To miejsce daje pracę, rehabilitację osobom niepełnosprawnym. Podjęcie pracy dla nich jest kolejnym etapem trudnej drogi, jaką muszą pokonać w swoim życiu, by normalnie żyć”.

Serdecznie zapraszam również osoby niepełnosprawne - to pierwsza taka wystawa.

Zdjęcia i dyskusja o problemach tej dość dużej grupy społecznej to kolejny ukłon naszej placówki dla tego rodzaju przedsięwzięć. Zapraszam również organizacje, zajmujące się sprawami tej grupy ludzi - a jest ich w powiecie janowskim kilka, do uczestnictwa. Jak robią to inni? Jakie mają problemy? Co im się udaje, a z czym mają problemy? Zapraszam.

Krzysztof Gołuch urodził się w Rudzie Śląskiej. Mieszka i pracuje w Knurowie. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Wydziału Pedagogiki i Psychologii), Akademii Humanistyczno - Technicznej w Bielsku Białej oraz Uniwersytetu Śląskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Obecnie, student studiów doktoranckich na tejże uczelni. W 2009 roku został nagrodzony „Laurem Knurowa”. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (w 2008 i 2014 roku), jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat wielu konkursów fotograficznych w kraju i zagranicą zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową, której głównym tematem jest człowiek. Ślązak jest też autorem książki fotograficznej „Co siódmy”.

Antoni Florczak