Data: 09.08.2020 Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
Nowi chętni na „mały ZUS”
opublikowano: 2020-02-12 14:28:29

Minęło zaledwie kilka dni od wejścia w życie zmian w „małym ZUS”, a już jest 1,5 tys. nowych zgłoszeń do ulgi w samym województwie lubelskim. Od 1 lutego wzrósł limit przychodu, który umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z „małego ZUS”.

Do końca stycznia do ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne mogły przystąpić firmy, których ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 67,5 tys. zł. Od lutego ta kwota wzrosła do 120 tys. zł, dlatego z „małego ZUS” skorzysta teraz więcej przedsiębiorców.

W ciągu pierwszych dziewięciu dni lutego do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim wpłynęło 1,5 tys. nowych zgłoszeń do ulgi, z tego 433 do placówek Oddziału ZUS w Biłgoraju. W całej Polsce zgłoszeń było w tym czasie ponad 35 tys. – Wyszliśmy naprzeciwko oczekiwaniom przedsiębiorców i będziemy rozpatrywać zgłoszenia do „małego ZUS” złożone także przed 1 lutego. Zdajemy sobie sprawę, że w natłoku obowiązków niektóre osoby mogły zapomnieć o terminach – podkreśla prezes ZUS, profesor Gertruda Uścińska.

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z obniżonych składek, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 2 marca. W innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już w styczniu korzystali z „małego ZUS” – oni nie składają ponownego zgłoszenia, bo automatycznie przechodzą do z ulgi na nowych zasadach. Obie te grupy na początku marca muszą złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacją o rocznym przychodzie, dochodzie i formach opodatkowania działalności gospodarczej.

Od lutego składki na „małym ZUS” zależą od dochodu, a nie od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku, ale nie mniej niż  30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego (w tym roku to 780 zł). W wyliczeniu podstawy wymiaru składek pomaga kalkulator ZUS na stronie eSkladka.pl. Przedsiębiorcy mogą też skorzystać ze szkoleń w placówkach ZUS. Najbliższe odbędą się 18 lutego w Biłgoraju (o godz. 10.00, przy ul. Kościuszki 103 ) i we Włodawie (o godz. 10.00, przy ul. Reymonta 12). Informacje o „małym ZUS” i szkoleniach są na stronie www.zus.pl.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim