Data: 04.08.2020 Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
ZUS zakończył wysyłkę PIT-ów do swoich klientów
opublikowano: 2020-02-14 08:12:36

Ponad 142 tysiące deklaracji PIT trafiło do klientów Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Biłgoraju. ZUS zakończył właśnie wysyłkę informacji i rozliczeń podatkowych do emerytów, rencistów i osób pobierających zasiłki.

Instytucja ma obowiązek przesłać PIT-y swoim świadczeniobiorcom do końca lutego, jednak już 12 lutego ostatnia partia listów trafiła na pocztę. Najpóźniej po weekendzie dokumenty trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych. PIT-y Oddziału ZUS w Biłgoraju otrzyma w sumie 142,3 tys. osób, głównie emerytów i rencistów.

Znacząca większość z nich (124 tys.) dostanie PIT-40A. To gotowe rozliczenie dla emerytów i rencistów, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS i nadal je otrzymują. Na tej samej zasadzie PIT-40A trafia także do osób, które korzystały ze świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

Prawie wszyscy pozostali otrzymają z Zakładu informację o dochodach, czyli PIT-11A. Chodzi o klientów, którzy w ubiegłym roku pobierali z ZUS świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, np. zasiłek chorobowy lub macierzyński. PIT-11A dostanie też część emerytów i rencistów, na przykład ci, którzy rozliczają się razem z małżonkami.

Dostałem PIT z ZUS – co dalej?

Dla osób, które nie mają dodatkowych dochodów poza świadczeniem z ZUS, PIT-40A jest gotowym rozliczeniem podatkowym. Dla pozostałych emerytów i rencistów ten formularz jest po prostu informacją o dochodach.

Każdy emeryt i rencista może również przekazać „1 procent” podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, nie trzeba składać dodatkowych dokumentów. Natomiast podatnik, który chce zmienić odbiorcę „1 procenta”, powinien dostarczyć do urzędu skarbowego wypełniony druk PIT-OP.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim