Data: 15.08.2020 Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Janowie Lubelskim. Uwaga! Koronawirus (SARS-CoV-2)
opublikowano: 2020-03-12 08:30:07

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Janowie Lubelskim w związku z rozprzestrzenianiem się zachorowań na infekcje dróg oddechowych, wywołanych nowym typem koronawirusa (SARS-CoV-2), informuje, że do zakażenia koronawirusami dochodzi przez bezpośredni kontakt z chorą osobą oraz drogą kropelkową - gdy osoba zakażona kaszle lub wydycha powietrze.

Kropelki te lądują na przedmiotach i powierzchniach wokół osoby - oznacza to, że zakażenie może nastąpić poprzez dotknięcie przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotknięcie do oczu, nosa lub ust. Dlatego ważne jest, aby przebywać w odległości większej niż 1 metr od osoby chorej - podaje WHO. „Jeśli uważasz, że powierzchnia może zostać zainfekowana, wyczyść ją zwykłym środkiem dezynfekującym, aby zabić wirusa i chronić siebie i innych. Umyj ręce mydłem i wodą. Unikaj dotykania oczu, ust lub nosa” - radzi WHO.

Wirus wylęga się od 2 do 14 dni (średnio 7 dni). Najczęstsze objawy zarażenia koronawirusem to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Jak podaje WHO, u niektórych pacjentów mogą występować bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar lub biegunka. Objawy te są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo. Niektóre osoby zakażają się wirusem, ale nie występują u nich objawy choroby. Wśród osób zakażonych mogą występować typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami w badaniach RTG klatki piersiowej.

W związku z powyższym, dla osób podróżujących po Chinach, Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach, dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2, zaleca się:

- unikać miejsc publicznych, zatłoczonych;

- bezwzględne unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego;

- unikać odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki;

- ścisłe przestrzegać zasad higieny rąk - ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu;

- przestrzegać zasad higieny żywności - jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w Północnych Włoszech lub innych krajach, w których wystąpiły ogniska korona wirusa, i zaobserwowały u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszności problemy z oddychaniem, powinny bezzwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno - epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno - zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Osoby, które nie zaobserwowały podobnych objawów, mimo wszystko powinny bezzwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną w celu maksymalnego zminimalizowania ryzyka wystąpienia zakażeń koronawirusem.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Janowie Lubelskim apeluje więc do wszystkich osób, które powróciły z rejonów występowania ognisk koronawirusa, o bezzwłoczny kontakt telefoniczny z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Janowie Lubelskim pod numerami telefonów: 15 8725 400 (w godzinach: 07.30-15.05) lub 697 079 690 (poza godzinami pracy urzędu).

Pamiętajmy, że odpowiedzialność osób narażonych na zachorowanie i ich dostosowanie się do powyższych zaleceń, a także zachowanie zdrowego rozsądku, z pewnością uchroni nas przed rozprzestrzenianiem się wirusa.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Janowie Lubelskim