Data: 07.08.2020 Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
Wirus utrudnia działalność firmy? Pamiętaj o ulgach w ZUS
opublikowano: 2020-03-12 08:29:00

Odroczenie terminu płatności składek, układ ratalny oraz – w przypadku samozatrudnionych – umorzenie należności. Z tych opcji może skorzystać przedsiębiorca, który ma trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy, którzy odczuwają skutki związane z opóźnieniem lub brakiem dostaw, z zatorami płatniczymi lub nieobecnościami pracowników w związku ze wzrostem zachorowań lub działaniami, które mają zagwarantować bezpieczeństwo obywateli, mogą liczyć na pomoc Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Odroczenie płatności, raty lub umorzenie

Jeśli przedsiębiorca ma problem z opłaceniem składek, może złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności. Gdy ZUS zgodzi się na zmianę terminu zapłaty składek, podpisze z przedsiębiorcą umowę. Przedsiębiorca będzie mógł uregulować składki w późniejszym terminie. Nie zapłaci odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną. Można odroczyć tylko składki bieżące lub przyszłe, których termin płatności jeszcze nie upłynął.

Jeśli zadłużenie już powstało i przedsiębiorca nie jest w stanie spłacić go jednorazowo, może złożyć wniosek o rozłożenie długu na raty. Podpisanie umowy z ZUS o układzie ratalnym umożliwia uregulowanie zadłużenia w dłuższym okresie i na uzgodnionych warunkach. Przedsiębiorca nie płaci odsetek za zwłokę, tylko niższą opłatę prolongacyjną. Podpisanie umowy ratalnej zawiesza również postępowanie egzekucyjne, jeśli ZUS takie prowadził.

W wyjątkowych okolicznościach przedsiębiorca może wystąpić o umorzenie zadłużenia. To opcja dla przedsiębiorcy, który w wyniku nadzwyczajnego zdarzenia poniósł straty materialne, które powodują, że opłacenie składek mogłoby pozbawić go możliwości dalszego prowadzenia firmy. Umorzeniu w tym przypadku podlegają wyłącznie składki za przedsiębiorcę, nie za jego pracowników. Samo złożenie wniosku o ulgę lub umorzenie należności nie zawiesza jeszcze postępowania egzekucyjnego. Działa tak dopiero zawarcie umowy z ZUS.

W placówkach ZUS można skorzystać ze wsparcia doradców do spraw ulg i umorzeń. Udzielają informacji o pomocy, o jaką może się ubiegać przedsiębiorca oraz pomagają skompletować i wypełnić dokumenty niezbędne do rozpatrzenia wniosku. Wszystkie dokumenty można przekazać przez internet (na Platformie Usług Elektronicznych ZUS), podpisując je elektronicznie. Więcej o ulgach także na stronie www.zus.pl.

Przedsiębiorca a kwarantanna

ZUS przypomina, że również przedsiębiorcy mogą korzystać z zasiłku chorobowego i opiekuńczego podczas kwarantanny z powodu koronawirusa. Warunkiem jest podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i odpowiedni dokument, który da prawo do zasiłku: decyzja państwowego inspektora sanitarnego o kwarantannie lub izolacji albo zwolnienie lekarskie. Decyzję sanepidu o kwarantannie należy dostarczyć do ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim