Data: 15.08.2020 Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
Działania Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie w związku z wystąpieniem koronawirusa
opublikowano: 2020-03-11 08:05:49

 

          W Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyła się dziś konferencja prasowa, której tematem był wpływ koronawirusa na działania prowadzone przez urząd marszałkowski oraz podległe mu jednostki.

          W spotkaniu uczestniczyli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski,  Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWL Piotr Matej oraz Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie Krzysztof Skubis.

         Marszałek Jarosław Stawiarski rozpoczął konferencję od informacji na temat Samorządowego Kongresu Gospodarczego i II Forum Regionów Trójmorza.

 - W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją w Polsce odwołaliśmy kongres, który miał się odbyć 2 i 3 kwietnia. Walka z koronawirusem musi polegać na bezwzględnym przestrzeganiu reguł. - tłumaczył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. - Nie możemy stwarzać sytuacji ułatwiających rozprzestrzenianie się koronawirusa, dlatego powinniśmy unikać dużych skupisk ludzi i przestrzegać zasad higieny osobistej przez częste mycie rąk.

          Jednocześnie marszałek zapewnił, że samorząd województwa lubelskiego dołoży wszelkich starań, aby Kongres i Forum zorganizowane w nowym terminie (październik) spełniły zakładane cele.

          W dalszej części konferencji został poruszony temat koronawirusa.

          Na podstawie decyzji wojewody lubelskiego od poniedziałku w stan podwyższonej gotowości zostało postawionych siedem podmiotów leczniczych podległych samorządowi województwa. Są to:

1.    Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej.

2.    Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie.

3.    Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie.

4.    oraz Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie, Stacja Pogotowia Ratunkowego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Białej Podlaskiej, Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie SP ZOZ oraz Samodzielna Publiczna Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu.

      Od wczoraj do tej grupy dołączył również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Stan podwyższonej gotowości oznacza, że wskazane placówki medyczne zostały zobowiązane do tego, aby ograniczyć planowe operacje. Mogą przyjmować tylko pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a łóżka powinny być głównie przygotowane dla zakażonych lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Decyzją wojewody zwiększono także liczbę zespołów ratownictwa medycznego celem transportu osób z podejrzeniem koronawirusa oraz pobierania materiału do badań od osób odbywających kwarantannę.

     Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie odbyło się spotkanie z dyrektorami wszystkich jednostek ochrony zdrowia podległych samorządowi. Podczas spotkania dyrektorzy przedstawili informację na temat przygotowania i zabezpieczenia podmiotów leczniczych oraz stanu sprzętu i indywidualnej ochrony personelu medycznego.

           - Szpitale postawione w stan podwyższonej gotowości mogą zgłaszać się do marszałka województwa o zakup dodatkowych respiratorów. Takie zapotrzebowanie zgłosiły m.in. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej czy Szpital Jana Pawła II w Zamościu. Łącznie w województwie otrzymaliśmy zgłoszenia na zakup dziesięciu takich urządzeń. - wyjaśniał dyrektor Piotr Matej.

Remigiusz Małecki

Rzecznik Prasowy

Kancelaria Marszałka

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego