Data: 09.08.2020 Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
Koronawirus. Łamiesz kwarantannę, spodziewaj się kary (od 500 do 30 tys. zł)
opublikowano: 2020-03-26 10:31:22

Pierwszy mandat za złamanie kwarantanny w wysokości 500 zł otrzymała wczoraj mieszkanka powiatu janowskiego. Kobieta, zamiast siedzieć w domu, wsiadła w auto i wyjechała. W międzyczasie, pojawili się umundurowani policjanci, których obowiązkiem jest sprawdzanie, czy osoby, poddane kwarantannie, przebywają w domu. Tej nie było. Po powrocie, kobieta tłumaczyła, że wyjechała na spacer.

Takie zachowanie nie znajduje uzasadnienia w przepisach sanitarnych, które mówią, że podstawą bezpieczeństwa sanitarnego w przypadku podejrzenia o zakażenie koronawirusem jest bezwzględne przestrzeganie kwarantanny domowej. Tu nie ma niedomówień czy wątpliwości, o czym informuje Ministerstwo Zdrowia, przypominając, że kwarantanna domowa nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Czternastodniową kwarantannę (liczoną od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie) w formie decyzji administracyjnej, nakłada państwowy powiatowy inspektor sanitarny.

W czasie kwarantanny, nie wolno opuszczać określonego miejsca. W domu, w trosce o najbliższych, należy korzystać z oddzielnego pokoju i łazienki, łóżka, naczynia, ręcznika, itp. Należy przestrzegać zasad higieny i unikać spotykania się z domownikami, a jeśli to niemożliwe - zachować bezpieczny odstęp (około 1-1,5 m). Podczas kwarantanny, o stanie zdrowia należy informować inspekcję sanitarną, a w razie pogorszenia - sanepid (drogą telefoniczną), po czym zgłosić się do oddziału zakaźnego.

Osoby bez wyobraźni, łamiące kwarantannę, a więc narażające innych na konsekwencje zdrowotne, będą surowo karane grzywną w wysokości od 500 do 30 tys. zł.

Alina Boś