Data: 15.08.2020 Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
Terytorialsi odpowiadają na apel i oddają krew
opublikowano: 2020-03-16 10:25:45

                                         2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
                                                        im. mjr. Hieronima Dekutowskiegops. „Zapora"

                                                                       Zawsze gotowi, zawsze blisko

                                                                                                                                            

Lublin, 23 marca 2020 r.

Terytorialsi odpowiadają na apel i oddają krew

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odpowiadają na apel Narodowego Centrum Krwi i aktywnie włączają się w zbiórki krwi. W ubiegłym tygodniu oddali w sumie 100 litrów krwi. Planowane są kolejne akcje.

Jednym z obszarów działań przeciwkryzysowych żołnierzy 2 LBOT są zbiórki krwi. Odpowiadając na apele o oddawanie krwi, lubelscy Terytorialsi organizują zbiórki w swoich batalionach, a także włączają się indywidualnie w akcje prowadzone przez RCKiK.

Na apel odpowiedzieli już żołnierze OT z Białej Podlaskiej, Lublina oraz Zamościa, gdzie kilka dni temu pobito rekord batalionu. Krwiodawcy z 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa oddali niemal 30 litrów krwi. W ich szeregach jest, m.in. st. szer. Marcin Rusak, który oddał już w swoim życiu ponad 50 litrów krwi.

- Każda kropla krwi ratuje ludzkie życie. Ile istnień udało się uratować dzięki dziesiątkom litrów krwi, oddanych przez naszych krwiodawców? Tego nigdy się nie dowiemy. – mówi st. chor. Paweł Pikor, prezes klubu Honorowych Dawców Krwi z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu. 

W niedzielę swoją krwią podzielili się również Terytorialsi z 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma, oddając blisko 40 litrów krwi. Do akcji przyłączyli się również żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej.  

W sumie w ciągu zaledwie kilku ostatnich dni lubelscy Terytorialsi zebrali około 100 litrów tego cennego płynu. Ale to nie koniec, bo w najbliższych dniach planowane są kolejne akcje HDK. Krew oddadzą żołnierze z samodzielnych kompanii 2 LBOT, a także żołnierze z 22 batalionu z Dęblina oraz podchorążowie z Lotniczej Akademii Wojskowej.

 

Wsparcie społeczności lokalnej

Obecne wyzwania to wielki sprawdzian odpowiedzialności dla całego społeczeństwa, jednakże ze względu na swoją misję WOT jest szczególnie zaangażowany w opiekę nad społecznością lokalną.

Aktualnie w działania przeciwkryzysowe na Lubelszczyźnie zaangażowanych jest już około 300żołnierzy 2 LBOT. Główne obszary ich działań to: dostarczanie żywności i leków, wsparcie samorządu terytorialnego, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej, wsparcie osób starszych i przebywających w kwarantannie oraz oddawanie krwi.

Każdego dnia wzrasta liczba kombatantów oraz osób starszych w naszym województwie objętych opieką Terytorialsów. Aktualnie to już 155 osób. Wsparcie polega na codziennym kontakcie telefonicznym oraz odpowiedzi na ich podstawowe potrzeby.

Kolejną grupą są podopieczni ośrodków pomocy społecznej. W tym celu w każdym batalionie 2 LBOT powołano koordynatorów ds. wsparcia dystrybucji. Główne zadania żołnierzy polegają na zapewnieniu transportu paczek z żywnością do potrzebujących. 

Ponadto lubelscy Terytorialsi wspierają Policję oraz Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Do ochrony naszej wschodniej granicy zaangażowanych jest obecnie około 130 żołnierzy OT. W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy zostały użyte drony rozpoznawcze FlyEye do dozorowania wschodniej granicy naszego kraju.

 

„Odporna Wiosna” WOT

WOT od kilku dni prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową. Dowództwo WOT nazwało te działania kryptonimem „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Każdego dnia w różnej formie w działania te zaangażowanych jest w sumie około 2 500 żołnierzy WOT, a 22 000 jest gotowych podjąć takie działania w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia.

 

800-100-102 - bezpłatna, całodobowa, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej WOT, adresowana do osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację lub odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa.

 

 

kpt. Damian STANULA

OFICER PRASOWY

2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

tel. 261 182 811

tel. kom. 725 880 174

email: d.stanula@ron.mil.pl

https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego