Data: 07.08.2020 Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
opublikowano: 2020-03-16 10:31:19

INFORMACJA PRASOWA

„Chorobowe” dla osób wracających z zagranicy

Osoby objęte obowiązkową kwarantanną po przekroczeniu granicy, mogą ubiegać się już o świadczenia chorobowe. Aby je otrzymać, należy złożyć oświadczenie w ciągu trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny.

Osoba, która przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Zdrowia taka osoba może ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia.

Aby je otrzymać, trzeba dostarczyć oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny do swojego pracodawcy, zleceniodawcy albo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy to zrobić w ciągu 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny. Wzór oświadczenia jest już dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Pracownik składa oświadczenie u pracodawcy, osoba zatrudniona na umowę-zlecenia u zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć oświadczenie do ZUS – mogą to zrobić przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie internetowej Zakładu jest instrukcja, jak to zrobić.

Pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia, a także ZUS mogą zweryfikować dane zawarte w oświadczeniu w sanepidzie. Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu danej osoby z kwarantanny, to taka osoba powinna o tym poinformować podmiot wypłacający jej świadczenie chorobowe (pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS).

Prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim

* Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.