Data: 15.08.2020 Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
Nie wypłacaj niepotrzebnie pieniędzy. „Gotówka jest i będzie”
opublikowano: 2020-03-29 14:10:00

Co niektórzy mieszkańcy powiatu janowskiego, zaniepokojeni sytuacją, związaną z koronawirusem, zaczęli robić w domu finansowe „zapasy”. Niepotrzebnie, bo banki - o czym głośno w mediach, na bieżąco monitorują poziom zapotrzebowania na gotówkę, której nie brakuje. - Gotówka jest i będzie. Poza tym, bezpieczniej trzymać pieniądze w banku niż w domu, chociażby ze względu na ryzyko kradzieży - przekonuje Andrzej Blacha - Wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Janowie Lubelskim.

Z dostępem do gotówki i operacji bezgotówkowych nie mają problemu też Włosi ani Chińczycy.

Zdaniem bankowca, zamiast płacić gotówką, bezpieczniej - również z higienicznego punktu widzenia, jest korzystać z płatności bezgotówkowych. I chyba coś w tym jest, bo coraz więcej osób „wyrabia” sobie karty płatnicze, nie chcąc mieć styczności ani z gotówką, ani z człowiekiem (o ile to możliwe). Więcej też osób korzysta z bankowości internetowej i zdalnego kontaktu z obsługą.

Inna sprawa, że banki - zobowiązane krajowymi dyrektywami, winny być przygotowane do sytuacji nietypowych, a koronawirus do takowych należy. Winny też chronić depozyty klientów, którzy oczekują gwarancji i zabezpieczenia powierzonych środków finansowych. - Wszystkie środki pieniężne, zgromadzone w bankach, również i w Banku Spółdzielczym, objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który - w razie upadłości banku, zapewnia deponentom wypłaty środków finansowych, zgromadzonych na rachunkach bankowych - wyjaśnia Wiceprezes.

Póki co, „korków” płatniczych nie ma, nie licząc zwiększonych wypłat po pierwszych informacjach o koronawirusie, kiedy to z półek sklepowych zniknęła masa towaru. Teraz, sytuacja się uspokoiła, ludzie robią zakupy, ale… nie zapasy.

W związku z sytuacją, zmieniły się też godziny pracy w wielu instytucjach, również i w Banku Spółdzielczym, który pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 - 12.00. Stanowiska są przeszklone, a klienci „trzymani na dystans” w bezpiecznej dwumetrowej odległości jeden od drugiego. Jednorazowo mogą być obsługiwane dwie osoby, reszta czeka na zewnątrz. Pracownicy i klienci „na wejściu” mają mierzoną temperaturę, jeśli jest właściwa - wchodzą do środka, jeśli wysoka - wracają do domu. - Ludzie ze zrozumieniem i spokojem podchodzą do sytuacji. Nikt się nie skarży i nie narzeka - wyjaśnia Wiceprezes Andrzej Blacha.

Cała „reszta” obsługi bankowej działa bez zmian. Podobnie jest w oddziałach banku w Dzwoli, Godziszowie, Chrzanowie, Potoku Wielkim oraz w Punktach Obsługi Klienta w Polichnie i Kocudzy. - Klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, oczywiście z zachowaniem wszelkich procedur, mających na celu minimalizację ryzyka zagrożenia epidemią koronawirusa - informuje Zarząd Banku.

Ciągłość świadczonych usług zapewniają też inne banki, które podejmują działania, zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa zatrudnionych tam osób. Pamiętajmy o tym.

Na koniec, warto dodać, że w Narodowym Banku Polskim, gotówka, która trafia doń z innych banków, poddawana jest odkażaniu w wysokiej temperaturze, po czym… „nieskazitelnie” czysta trafia doń z powrotem.

Tekst; foto: Alina Boś