Data: 09.08.2020 Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
Terytorialsi wspierają i apelują o większą troskę o seniorów
opublikowano: 2020-03-30 08:41:00

          Trwa pierwsza w historii ogólnopolska operacja przeciwkryzysowa „Odporna Wiosna”, której celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Szczególną troską objęte zostały osoby starsze oraz kombatanci.

           Podczas gdy część żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizuje różne zadania wspólnie z Policją, czy Strażą Graniczną, ponad 100 żołnierzy OT w ramach „Odpornej Wiosny” wspiera kombatantów i seniorów w naszym regionie. To właśnie osoby starsze są najbardziej narażone na zarażenie wirusem COVID-19 i to one potrzebują teraz szczególnej uwagi i troski, aby ograniczyć ich zachorowalność.

          Żołnierze monitorują sytuację osób starszych objętych pomocą, wymieniają informacje z ośrodkami pomocy społecznej oraz stowarzyszeniami zrzeszającymi kombatantów. Pomoc ta polega przede wszystkim na załatwieniu codziennych spraw, takich jak transport czy zakupy. Ważnym aspektem zadań na rzecz osób starszych jest prowadzenie działań informacyjnych oraz edukacyjnych.

            Pozostań w domu!

           Konieczność pozostania w domu oraz ograniczenie kontaktów do niezbędnego minimum ma teraz kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa seniorów oraz ich najbliższych. Przypominamy więc, o zasadach kwarantanny, zachęcamy seniorów do pozostania w domu oraz przestrzegania prostych zasad higieny, jak np. częste mycie rąk. To dzisiaj najskuteczniejsze sposoby uniknięcia zachorowania na COVID-19.

           Nie ulegaj dezinformacji

           W ostatnim czasie w mediach pojawiają się nieprawdziwe informacje, które mają na celu wprowadzenie zamętu społecznego i tworzenie fałszywego obrazu rzeczywistości (z jednej strony panika, z drugiej lekceważenie problemu). Dlatego ważne jest, aby nie ulegać tej dezinformacji i czerpać informacje wyłącznie ze sprawdzonych i autoryzowanych źródeł informacji.

          Uważaj na oszustów

         Niepokojącym zjawiskiem są pojawiające się próby wyłudzenia pieniędzy od osób starszych, m.in. „na żołnierzy WOT”. Dlatego przypominany zasady udzielania przez żołnierzy WOT pomocy seniorom i kombatantom.

      Seniorzy, którym pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. To wsparcie obejmuje robienie zakupów, a co za tym idzie przepływ pieniędzy. Osoby te zostały poinformowane o zasadach nieprzekazywania pieniędzy nikomu poza żołnierzem WOT – opiekunem z ramienia brygady OT.

        Drugą grupą są osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritas. Wsparcie tych osób polega na dostawach paczek żywnościowych z banków żywności. W stosunku do tej grupy osób żołnierze WOT nie są upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów, a co się z tym wiąże nikt nie może pobierać na nie pieniędzy.

         Procedura identyfikacji żołnierzy WOT

       Przypominamy, że żołnierze WOT wykonujący zadania w ramach przeciwdziałania pandemii koronawirusa, w tym wsparcia kombatantów i osób starszych wyróżniają się następującymi detalami:  na lewym ramieniu oznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”; oliwkowy beret; mundur żołnierza Wojska Polskiego. Tożsamość żołnierzy WOT można również potwierdzić książeczką wojskową z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.

      Wszyscy seniorzy, do których Terytorialsi dostarczają żywność, zakupy czy leki, otrzymują ulotki, w których znajduje się informacja o tym, że osoby, które nie zgłosiły się wcześniej do systemu pomocowego WOT, nie powinny przekazywać pieniędzy i wpuszczać do domu osób podających się za żołnierza. Ulotki takie są również zamieszczane na tablicach informacyjnych w blokach oraz skrzynkach pocztowych.

       800-100-102 - bezpłatna, całodobowa, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej WOT, adresowana do osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację lub odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa.


kpt. Damian STANULA

OFICER PRASOWY

2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

tel. 261 182 811

tel. kom. 725 880 174

email: d.stanula@ron.mil.pl

 
powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego