Data: 09.08.2020 Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
Powiat janowski. „Jeśli ktoś nonszalancko i lekceważąco traktuje nowe prawo, musi się liczyć z konsekwencjami”
opublikowano: 2020-04-03 12:08:03

Jeśli komuś się wydaje, że przygotuje prowiant na święta dla dzieci i bliskich i go zawiezie - ot tak!, do Kraśnika, Stalowej Woli, Lublina, Warszawy czy Krakowa, to jest w grubym błędzie. - Obowiązuje ograniczenie przemieszczania się do niezbędnego minimum. W takim celu nie wolno się przemieszczać, a paczkę można nadać pocztą - informuje Elżbieta Kurzyna - Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Racja. Obostrzenie wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów, które mówi wprost, że w okresie od 1. do 11. kwietnia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje bezwzględny zakaz przemieszczania się. - Wyjątkiem są osoby, które pracują w firmach, instytucjach i gospodarstwach rolnych, oraz te, które prowadzą działalność gospodarczą. W rozporządzeniu czytamy też o tym, że z domu można wyjść tylko po to, by wykupić leki, pójść do lekarza czy wyjść na zakupy, niezbędne do życia dnia codziennego. Zakaz nie obowiązuje wolontariuszy, którzy pomagają osobom starszym czy objętym kwarantanną w związku z pandemią koronawirusa - wymienia pani Inspektor.

To oznacza, że każdy, kto wybiera się w trasę, musi wiedzieć, że nim dojedzie do celu, zostanie skontrolowany przez patrole policji. I lepiej nie kłamać - wprowadzanie w błąd może sporo kosztować! Policjanci mają informacje (z imienia i nazwiska, łącznie z numerem telefonu) o osobach zakażonych lub podejrzanych o zakażenie i mogą to sprawdzić. Sprawdzą też cel podróży, wynikający z obostrzeń epidemiologicznych. Jeśli kontrolowany mówi prawdę, ma zielone światło, jeśli oszukuje - będzie musiał zawrócić z drogi, a za bezzasadne opuszczenie domu może zapłacić mandat w wysokości do 500 zł (nie wspominając o karze grzywny od 500 do 30 tys. zł). Żartów nie ma.

- Sprawdzamy cel wyjścia lub wyjazdu z domu oraz to, czy piesi i kierowcy stosują się do nowych zasad. Jeśli ktoś nonszalancko i lekceważąco traktuje nowe prawo, to musi się liczyć z konsekwencjami w postaci wysokich mandatów lub wniosków o ukaranie do sądu. Może się spodziewać do 500 zł mandatu plus kary grzywny od 500 zł do nawet 30 tys. zł - informuje Szymon Mroczek - Komendant Powiatowy Policji.

Obostrzenia w przemieszczaniu się mają pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. - To od rozsądnego podejścia każdego z nas zależy zdrowie i życie nasze i naszych bliskich. I dlatego będziemy sprawdzać, czy nowe przepisy respektowane są przez mieszkańców powiatu janowskiego w sklepie, parku, na ulicy, podczas kwarantanny, itp. Nie ma mowy o długim bieganiu, spacerowaniu czy przejażdżkach rowerowych. Wyjścia mają być ograniczone, a 2-metrowa odległość zachowana - wyjaśnia Mroczek.

- Musimy dopasować się do obowiązujących wymogów i dlatego nie dopuścimy, by ktoś łamał przepisy, a swoim nierozsądnym zachowaniem zagrażał innym. W obecnej sytuacji, hasło #zostanwdomu ma być stosowane w praktyce ze względu na bezpieczeństwo nas wszystkich - zaznacza Komendant.

- Z każdym lekkomyślnym, niepotrzebnym wyjściem z domu pandemia się przedłuża. Postawmy tamę pandemii koronawirusa. Razem możemy to zrobić, ale musimy przestrzegać zasad dystansu społecznego - uczula Premier Mateusz Morawiecki.

- Jeżeli nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uda nam się uratować ludzkich żyć (…). Wiem, że jest trudno…, wiem, że jesteście zmęczeni…, ale tym bardziej chciałbym wszystkich prosić o jeszcze większy wysiłek, o jeszcze więcej we wspólnym działaniu, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa - apeluje Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Drugiego kwietnia, w Polsce potwierdzono 392 przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 14 osób. Od początku pandemii potwierdzono 2.946 przypadków zakażenia. Nie żyje 57 osób.

Alina Boś; foto: nadesłano