Data: 07.08.2020 Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
Orzeczenia lekarskie w czasie epidemii zachowują ważność
opublikowano: 2020-04-06 06:41:37

Osoby, które czekają na przedłużenie renty, świadczenia 500+ dla niesamodzielnych albo świadczenia rehabilitacyjnego, mogą być o nie spokojne. Orzeczenia wydane przez lekarzy orzeczników ZUS, których ważność upływa w czasie epidemii, z automatu wydłużą się o kolejne 3 miesiące.

Zakład Ubezpieczeń społecznych informuje, że przepisy tzw. tarczy antykryzysowej przedłużyły ważność części orzeczeń wydanych przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie ZUS. Chodzi o orzeczenia o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, które kończą się w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu. Takie orzeczenia zachowają ważność przez trzy dodatkowe miesiące, licząc od dnia upływu dotychczasowego terminu ważności. Warunkiem jest złożenie wniosku o wypłatę świadczenia na dalszy okres przed upływem terminu ważności dotychczasowego orzeczenia.

Podobnie ze świadczeniem rehabilitacyjnym

Orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, zostaną wydłużone na podobnych zasadach. Te orzeczenia będą ważne przez dodatkowe trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Jeśli orzeczenie już wygasło

Przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku.Chodzi o sytuację, gdy klient złożył wniosek o świadczenie na dalszy okres (np. o przedłużenie renty) przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim