Data: 15.08.2020 Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
Powiat janowski. Strażacy ochotnicy wspierają mieszkańców w związku z Covid-19
opublikowano: 2020-04-08 08:06:31

Zrobią zakupy, dowiozą żywność, wykupią receptę, dostarczą paczki świąteczne… Siedem jednostek OSP z powiatu janowskiego, zrzeszonych w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym, zostało wytypowanych przez Komendę Powiatową PSP do pomocy osobom starszym, samotnym, będącym w kwarantannie. Mowa o 140. strażakach z OSP Aleksandrówka, Godziszów Drugi, Biała, Modliborzyce, Dzwola, Chrzanów i Potok Wielki (po jednej jednostce z każdej gminy).

- Strażacy zostali przeszkoleni i wyposażeni w rękawiczki, gogle ochronne i płyny do dezynfekcji. Środki ochrony zostały przekazane przez Komendę Powiatową PSP. Na dzień dzisiejszy, najwięcej strażaków udziela się w gminie Batorz i Potok Wielki - informuje Grzegorz Pazdrak - Komendant Powiatowy.

Ochotnicy współpracują z policją i gminnymi ośrodkami pomocy społecznej. Komunikaty, przypominające mieszkańcom poszczególnych miejscowości o konieczności zachowania środków ostrożności, płyną przez megafony jeżdżących samochodów pożarniczych kilka razy dziennie.

Strażacy - podobnie jak ratownicy medyczni, apelują o szczerość osób, którym pomagają.

W powiecie janowskim zdarzały się przypadki, kiedy zatajono podejrzenia co do ryzyka zakażenia koronawirusem, a więc kontaktu z osobami potencjalnie zakażonymi. Efekt był taki, że ratownicy medyczni - zamiast pracować, czekali w kwarantannie na wyniki testów. Miejmy nadzieję, że takie sytuacje się nie powtórzą.

Alina Boś; foto: nadesłano (stan na 6 kwietnia)