Data: 07.08.2020 Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
W Fortaco zredukowano wymiar czasu pracy o 20 procent
opublikowano: 2020-04-08 17:31:49

Z powodu koronawirusa, janowskie Fortaco liczy koszty, szukając oszczędności. W marcu, ponad 20. pracowników (przeważnie tymczasowych) otrzymało wypowiedzenia. Pracę stracili głównie pracownicy z Ukrainy i Indii.

- Zwolnieni nie byli członkami związku. W przypadku pracowników tymczasowych, związek zawodowy nie może zagwarantować im żadnej ochrony, a pracodawca nie ma obowiązku konsultować z nami zamiaru ich zwolnienia - informuje Bogdan Pituch - Przewodniczący janowskich struktur NSZZ „Solidarność”.

Drugiego kwietnia, Dyrekcja Spółki z przedstawicielami związków zawodowych zawarła porozumienie, w ramach którego o 20 procent zredukowano wymiar czasu pracy i płacy wszystkim pracownikom Spółki (bez wyjątku) w okresie od kwietnia do czerwca. W ten sposób, firma dostosowuje się do aktualnych warunków rynkowych. - Musimy przetrwać ten trudny dla nas wszystkich okres, utrzymując płynność finansową oraz miejsca pracy - wyjaśnia Mariusz Majdanik - Dyrektor Operacyjny.

W ramach uchwalonego przez Sejm pakietu ustaw, wprowadzającego m.in. tarczę antykryzysową, firma będzie starała się o pozyskanie dofinansowania do wynagrodzenia dla pracodawcy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

- Wypłata po obniżce nie może być mniejsza niż minimalne wynagrodzenie za pracę (2,6 tys. zł brutto, czyli ponad 1,9 tys. zł na rękę). Gdyby jednak takie przypadki miały miejsce, do stawki minimalnej dopłaca pracodawca - informuje Pituch, dodając, że „pracodawca, korzystający z dotacji, nie będzie mógł zwolnić pracowników (z przyczyn ich nie dotyczących) ani w czasie wypłaty wsparcia ani przez kolejne trzy miesiące po zakończeniu dofinansowania”.

Obecnie, w Fortaco pracuje około 350 osób na 3 zmiany, przy skróconym (na koszt pracodawcy) czasie pracy z 8 do 7,5 godziny. - Chcemy w ten sposób w maksymalnym stopniu zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pracownicy kończący i zaczynający zmianę roboczą nie mają ze sobą kontaktu, ponieważ pierwsza zmiana kończy pracę 30 minut wcześniej, a druga 30 minut później zaczyna - tłumaczy Majdanik.

Firma specjalizuje się w produkcji komponentów spawanych do różnego rodzaju maszyn roboczych dla klientów, zlokalizowanych w różnych krajach Europy (reprezentujących branżę budowlaną, logistyczną, energetyczną, wojskową, górniczą i rolniczą).

Spółka Fortaco ma długą historię. Zapoczątkowała ją Fabryka Maszyn, powstała w 1976 roku jako oddział zamiejscowy HSW (Huty Stalowa Wola). Od sierpnia 2006 roku jest własnością kapitału fińskiego. Najpierw nazywała się „Komas”, a w 2012 roku, w ramach połączenia Spółek Komas i Ruukki Engineering, zmieniono nazwę na obecną.

Alina Boś