Data: 15.08.2020 Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
ZUS: Będzie szybkie rozpatrywanie wniosków ws. tarczy
opublikowano: 2020-04-09 08:10:00

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomi system do automatycznej obsługi wniosków składanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. To zdecydowanie ułatwi weryfikację dokumentów dotyczących zwolnienia ze składek i świadczeń postojowych. Pierwsze postojowe trafią na konta klientów już 15 kwietnia.

Część wniosków wpływa do ZUS drogą tradycyjną, w postaci papierowej. Jednak także w ich przypadku automat znajdzie zastosowanie i przyspieszy obsługę. – Mamy już doświadczenie w automatycznej obsłudze wniosków. Tego typu system wykorzystywaliśmy przy obniżeniu wieku emerytalnego. Wówczas część wniosków również została zweryfikowana przez system – przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli chodzi o tarczę antykryzysową, ZUS sprawdził już ponad 80 tys. wniosków, które wpłynęły przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. – Jednak ta liczba niedługo będzie nieaktualna, ponieważ po wprowadzeniu tzw. automatów nastąpi masowa weryfikacja dokumentów. To stanie się jeszcze przed świętami. Chciałabym przekazać przedsiębiorcom, że pierwsze przelewy o tzw. postojowe wykonamy już 15 kwietnia – zapowiada prezes ZUS.

Tzw. tarcza antykryzysowa umożliwia przedsiębiorcom zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty lub rozłożenie zaległości składkowych na raty. A samozatrudnieni i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, które doświadczyły przestoju w związku z Covid-19, mogą wystąpić do ZUS o świadczenie postojowe.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. Prowadzący firmy nie muszą spieszyć się ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim