Data: 09.08.2020 Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
W środę pierwsze postojowe na kontach przedsiębiorców
opublikowano: 2020-04-14 21:09:10

Ponad 3 tysiące przedsiębiorców w województwie lubelskim otrzyma w środę przelew ze świadczeniem postojowym. To jedna z form wsparcia dla osób dotkniętych epidemią koronawirusa, przewidziana w tzw. tarczy antykryzysowej.

Do 9 kwietnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w regionie wpłynęło prawie 19,4 tys. wniosków od przedsiębiorców o zwolnienie ze składek. Kolejne 5 tys. wniosków dotyczy przyznania świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych i osób na umowach cywilnoprawnych.

Świadczenia postojowe trafią na konta pierwszych uprawnionych już środę, 15 kwietnia. W województwie lubelskim ZUS zrealizuje tego dnia prawie 3,2 tys. przelewów ze świadczeniami, a w całym kraju ponad 86 tys. – Robimy wszystko co w naszej mocy, aby pomoc dotarła do przedsiębiorców jak najszybciej, dlatego uruchomiliśmy specjalny system do automatycznej obsługi dokumentów. Ułatwi nam to weryfikację składanych wniosków – podkreśla prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Dlatego ZUS zachęca do składana wniosków przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Dotychczas ponad 80 procent internetowych wniosków system zweryfikował i rozpatrzył automatycznie.

Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej weszły w życie na początku kwietnia. Przewidują, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe. Ze świadczeń postojowych mogą też skorzystać osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, które doświadczyły przestoju w związku z epidemią Covid-19. Szczegółowe informacje o zasadach udzielania wsparcia są na www.zus.pl.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim