Data: 09.08.2020 Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
Kolejne wypłaty świadczeń postojowych
opublikowano: 2020-04-21 08:08:57

W sumie prawie 2 miliony złotych trafiło w poniedziałek (20.04) na konta przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne w naszym regionie. To już kolejne świadczenia postojowe, jakie wypłacił Zakład Ubezpieczeń Społecznych z tzw. tarczy antykryzysowej.

961 osób otrzymało dziś przelewy z Oddziału ZUS w Biłgoraju. Świadczenia postojowe dostali przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, np. zlecenia, umowy o dzieło. Poniedziałkowe wypłaty sięgnęły prawie 2 milionów złotych. Pierwsze świadczenia postojowe trafiły do uprawnionych już w minioną środę (15.04). Wtedy wypłaty z biłgorajskiego otrzymało 716 osób, na łączną kwotę prawie 1,5 mln złotych.

– Następne wypłaty środków w ramach tzw. tarczy antykryzysowej będą realizowane w kolejnych dniach. Staramy się, aby wnioski o tzw. tarczę były realizowane jak najszybciej – dodaje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Zachęca do tego, by składać wnioski do ZUS przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. – To znacząco zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy – podkreśla prof. Uścińska.

Zmiany w tarczy antykryzysowej, które weszły w życie w sobotę, umożliwiają ponowną wypłatę postojowego, jednak nie więcej niż trzy razy. Warunkiem będzie oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się. W przypadku świadczeń postojowych dla przedsiębiorców nie obowiązuje już warunek granicznej kwoty przychodu. Obecnie ze świadczenia postojowego mogą skorzystać również zleceniobiorcy, którzy zawarli umowy w lutym lub marcu. Wcześniej obowiązywał warunek zawarcia umowy przed 1 lutego. Data ta pozostaje natomiast bez zmian dla samozatrudnionych. Więcej informacji o świadczeniach postojowych na www.zus.pl.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim