Data: 15.08.2020 Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
Terytorialsi z 2 LBOT przeprowadzili pierwszą dekontaminację
opublikowano: 2020-04-22 17:46:54

            Żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór wspólnie przeprowadzili dekontaminację w DPS w Zamościu.Topierwsze tego typu działania lubelskich Terytorialsów.

        22 kwietnia br. w godzinach popołudniowych zakończyła się dekontaminacja pomieszczeń w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Żdanowskiej w Zamościu. Działania zostały podjęte na wniosek Urzędu Miasta w Zamościu. W placówce potwierdzono już 28 przypadków zakażeń koronawirusem (u podopiecznych oraz pracowników).

           W operacji, obok chemików z 5 Pułku z Tarnowskich Gór, wzięli udział żołnierze z zespołów dekontaminacyjnych 2 LBOT, głównie siły 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa. To były pierwsze tego typu działania lubelskich Terytorialsów. Wcześniej żołnierze OT przeszli odpowiednie szkolenia pod okiem doświadczonych chemików.

           - To nie pierwsze nasze szkolenia z chemikami z Tarnowskich Gór. Już miesiąc temu mieliśmy okazje szkolić się razem. Teraz ta współpraca jest intensywniejsza. Wymieniamy nasze doświadczenia, mamy własny sprzęt i możemy wspólnie, szybciej przeprowadzić dekontaminację. – mówi kpt. Marcin Zapalski z sekcji szkoleniowej lubelskiej brygady OT.

          - Są to dla nas cenne doświadczenia, które wykorzystamy, aby jeszcze lepiej pomagać naszemu społeczeństwu. Jesteśmy w gotowości, aby wspierać domy pomocy społecznej, odpowiadamy na ich aktualne potrzeby.  – dodaje kpt. Zapalski.

      Dekontaminacja została przeprowadzona w taki sposób, aby możliwie zminimalizować niedogodności dla pensjonariuszek. W większości są to osoby w ciężkim stanie oraz niepełnosprawne. Na czas operacji podopieczne i pracownicy zostali bezpiecznie przeniesieni do specjalnie wydzielonej części budynku.

        Aktualnie żołnierze 2 LBOT wspierają Domy Pomocy Społecznej w Zamościu, Majdanie Ruszowskim, Ruskich Piaskach (powiat zamojski), Nowinach (powiat lubelski) oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęcznej. Do tej pory Terytorialsi zabezpieczali głównie transporty żywność, leków, łóżek oraz środków ochrony osobistej. Brygada jest w stałej gotowości, aby wspierać kolejne tego typu placówki.

         Za kontakt z Domami Pomocy Społecznej oraz innymi organizacjami pomocowymi odpowiedzialni są oficerowie łącznikowi 2 LBOT, którzy przydzieleni są do każdego powiatu i gminy. Do realizacji zadań angażowany jest właściwy terytorialnie batalion - w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

        Żołnierze WOT aktywnie włączyli się w działania pomocowe na rzecz DPS-ów. W sumie wspierają około 40 Domów Pomocy Społecznej w całym kraju, a liczba ta wciąż rośnie. Zakres wsparcia jest bardzo szeroki i uzależniony od indywidualnych potrzeb generowanych przez prowadzące organy szczebla samorządowego.

kpt. Damian STANULA

OFICER PRASOWY

2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

tel. 261 182 811

tel. kom. 725 880 174

email: d.stanula@ron.mil.pl

https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/

 
     
powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego