Data: 07.08.2020 Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
Sport w Lubelskiem w dobie koronawirusa
opublikowano: 2020-04-29 07:58:02

            W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się wideokonferencja z udziałem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego dotycząca sytuacji w lubelskim sporcie. Marszałek mówił o przygotowaniach do ważnych wydarzeń sportowych, a także przybliżył etapy wygaszania obostrzeń, które już niedługo pozwolą lubelskim sportowcom i mieszkańcom województwa powrócić do aktywności sportowej.

        - Jesteśmy po konsultacjach ze środowiskiem sportowym w regionie. Jako zarząd województwa podtrzymujemy zobowiązania, które złożyliśmy naszym klubom
i sportowcom - zapewnił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

        1. Lubelskie w Tokio 2020

    Program polegający na promocji województwa lubelskiego w letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (23.07-08.08.2021) będzie realizowany. Będzie to możliwe dzięki udziałowi sportowców z Lubelszczyzny w olimpiadzie w Japonii. Reprezentanci klubów sportowych z naszego regionu otrzymają po 30 000 zł, tak jak deklarował wcześniej marszałek Jarosław Stawiarski.

        Do 21 kwietnia br. paszporty olimpijskie zdobyli:

·         Sofia Ennaoui                              AZS UMCS Lublin (1500 m)

·         Paweł Fajdek                               Agros Zamość (rzut młotem)

·         Paulina Guba                               AZS UMCS Lublin (pchnięcie kulą)

·         Małgorzata Hołub-Kowalik          AZS UMCS Lublin (LA, sztafeta 4x400 m)

·         Karolina Kołeczek                                    AZS UMCS Lublin (100 m przez płotki)

·         Malwina Kopron                           AZS UMCS Lublin (rzut młotem)

·         Aleksandra Mirosław                   Kotłownia Lublin (wspinaczka skałkowa)

·         Piotr Sawicki                                ICSiR Start Lublin (łucznictwo) – Igrzyska Paraolimpijskie


         Kwalifikacje na IO zdobyły również sztafety narodowe w pływaniu, których członkami byli akademicy z AZS UMCS Lublin:

·         Konrad Czerniak              sztafeta 4x100m stylem zmiennym

·         Jan Hołub                         sztafeta 4x100 i 4x200m stylem dowolnym

·         Marcin Stolarski               sztafeta 4x100m stylem zmiennym

·         Jan Świtkowski                sztafeta 4x200m stylem dowolnym

       Decyzję w sprawie udziału w igrzyskach w Tokio lubelskich zawodników w pływaniu podejmie Polski Związek Pływacki.

        W 2019 r. przekazana została kwota 175 000 zł dla 15 zawodników mających szanse na start w letnich IO.

        2. Lubelskie wspiera sport

     Zgodnie z zaleceniami rządu realizacja programu sportowego została zawieszona. Środki, które planowano przekazać zespołom sportowym i zawodnikom na promocję gospodarczą województwa lubelskiego, są zamrożone i mogą zostać uruchomione po ogłoszeniu zniesienia zakazu prowadzenia działalności sportowej. Do dyspozycji pozostało: 2 300 000 zł (w ramach Marketingu Gospodarczego - środki z RPO).

        W 2019 r. na ten cel przeznaczono 4 079 000 zł.

        3. gólnopolska Olimpiada Młodzieży „Lubelskie 2020”

      Ze względu na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych „Lubelskie 2020” została odroczona. Decyzja została podjęta w porozumieniu z Lubelską Unią Sportu – realizatorem zadania, wyłonionym w drodze otwartego konkursu ofert.

       Marszałek Jarosław Stawiarski zwrócił się do Pani Minister Sportu, Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, z prośbą o zgodę na przeprowadzenie OOM w miesiącach wrzesień-październik br., o ile sytuacja związana z pandemią na to pozwoli.

       Wydarzenie odbywać się będzie w kilku miejscowościach naszego województwa:

·         Łęcznej (badminton),

·         Kraśniku (piłka ręczna dziewcząt, boks, tenis stołowy),

·         Lublinie (brydż sportowy, szermierka),

·         Białej Podlaskiej (gimnastyka artystyczna, sportowa, akrobatyka),

·         Zamościu (judo, piłka ręczna chłopców),

·         Chełmie (piłka siatkowa chłopców, zapasy dziewcząt),

·         Puławach (szachy, taekwondo),

·         Janowie Lubelskim (zapasy klasyczne),

·         Włodawie (zapasy wolne).

          W Olimpiadzie weźmie udział 4200 uczestników.

         Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 600 000 zł, Ministerstwo Sportu zabezpieczyło środki w wysokości 2 500 000 zł.

          4. typendia sportowe Województwa Lubelskiego

       Celem programu stypendialnego jest wsparcie w początkowym okresie kariery młodych, perspektywicznych sportowców uprawiających sporty olimpijskie i paraolimpijskie. Podstawowym kryterium przyznawania stypendiów są wyniki sportowe uzyskane na mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy i mistrzostwach Polski w kategoriach młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych (kadetów), a także seniorów do 27 lat. Stypendium przyznawane jest na dziewięć miesięcy (od kwietnia do grudnia br.) i trafi do 267 osób. Łączna wartość wsparcia wynosi 855 900 zł.

        Zaplanowaną na kwiecień uroczystość wręczenia stypendiów przełożono na późniejszy termin. Bez względu na sytuację epidemiologiczną w kraju zostaną one wypłacone w trzech transzach zgodnie z harmonogramem.

          5. Działania wspierające dla klubów i stowarzyszeń sportowych realizujących zadania publiczne

       Samorząd województwa wprowadza elastyczne rozwiązania dla klubów i stowarzyszeń sportowych dotkniętych skutkami pandemii. W przypadku realizacji zadań w ramach otwartych konkursów, przy realizacji których występują lub mogą wystąpić opóźnienia, lub którego realizacja jest zagrożona, będzie możliwe:

·         wydłużenie okresu realizacji zadania publicznego, jednakże nie dłużej niż do 14 grudnia br.,

·    wprowadzanie adekwatnych do sytuacji danego klubu sportowego/stowarzyszenia zmian w harmonogramach i kosztorysach.

         Każda sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie, po dokonaniu oceny rzeczywistego wpływu obecnej sytuacji na realizację danego zadania.

        Szczegółowe informacje dotyczące propozycji rozwiązań są systematycznie przekazywane podmiotom, którym przyznano dotacje z budżetu Województwa Lubelskiego w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych Województwa Lubelskiego w zakresie wspierania i upowszechnia kultury fizycznej.

       Na zadania w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w 2020 roku zabezpieczono kwotę 4 000 000 zł + 600 000 zł na organizację Olimpiady Młodzieży. W roku 2019 była to kwota 3 950 000 zł.

           6. Komunikat Ministra Sportu

          W komunikacie z 17 kwietnia 2020 r. Minister Sportu informuje, że w ramach prac nad ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wprowadzone zostały kolejne rozwiązania z myślą o wparciu środowiska sportowego.

       W dotychczasowym art. 15zzzc wprowadzono możliwość przedłużenia kadencji władz polskich związków sportowych nie dłużej niż do 30 września 2021 r. To odpowiedź na sygnały części środowiska sportowego, dotyczących trudności z organizacją elektronicznych wyborów, szczególnie na szczeblu okręgowych związków sportowych.

       Przepis będzie miał zastosowanie do organów władz polskich związków sportowych i organów związków sportowych, których kadencja wygasa od dnia wejścia w życie ustawy do 30 czerwca 2021 r. Ma to zapewnić ciągłość funkcjonowania tych organizacji bez konieczności zwoływania walnego zgromadzenia członków lub delegatów polskiego związku sportowego w okresie zmagań związanych z pandemią oraz przełożonych z tego powodu Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

          Ograniczenie kadencji polskich związków sportowych (art. 9 ust. 1 ustawy o sporcie) do 4 lat związane jest z cyklem przygotowań olimpijskich. Przedłużenie kadencji władz polskich związków sportowych, którym kadencje kończą się przed 30 czerwca 2021 r., pozwoli na kontynuowanie przygotowań do igrzysk w ramach wskazanego cyklu przygotowań olimpijskich. Dotyczy to również wyboru i funkcjonowania władz związków sportowych, tych niebędących członkami polskich związków sportowych, jak również tych będących członkami polskich związków sportowych, działających w ich strukturach (tzw. wojewódzkich i okręgowych związków sportowych).

            7. „Odmrażanie” sportu

           25 kwietnia br. Premier RP Mateusz Morawiecki i Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawili plan nowej sportowej rzeczywistości.

            I etap

          Od 4 maja br. będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym. Zostaną udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie):

·         stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne),

·         boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym orliki),

·         infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa,

·         pola golfowe,

·         stadniny koni,

·         obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie
i rolkowe.

        Możliwe będzie korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby.

           II etap

        Zostaną udostępnione obiekty otwarte i półotwarte. W przypadku kortów tenisowych będzie obowiązywał limit czterech osób na kort.

          W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały zasady bezpieczeństwa, takie jak zachowanie dystansu społecznego czy ograniczona liczba osób.

          III etap

         Zajęcia sportowe w salach i halach szkolnych będą się odbywały w maksymalnie sześcioosobowych grupach.

         IV etap

        Powróci infrastruktura o charakterze zamkniętym, tj. zostanie wznowiona działalność:

  • klubów (w tym klubów tanecznych),
  • basenów,
  • siłowni,
  • klubów fitness,
  • klubów tenisa stołowego, sqasha, badmintona,
  • klubów sportów walki,
  • kręgielni,
  • parków trampolin,
  • skateparków,
  • ścianek wspinaczkowych.

       W imprezach sportowych na otwartej przestrzeni weźmie udział maksymalnie 50 osób, dalej jednak bez udziału publiczności.

Remigiusz Małecki

Rzecznik Prasowy

Kancelaria Marszałka

 

 

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego