Data: 07.08.2020 Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
Przedsiębiorcy zwolnieni z milionów złotych składek
opublikowano: 2020-05-04 07:57:39

Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Biłgoraju zatwierdził już zwolnienie z opłacania składek za marzec dla prawie 5,4 tys. przedsiębiorców. Łączna kwota tych zwolnień to 6,1 mln złotych.

Do 30 kwietnia w całej Polsce ZUS rozpatrzył wnioski o umorzenie składek dla 436 tysięcy przedsiębiorców na kwotę blisko 591 mln złotych. – Przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek. Będzie ona widoczna na Platformie Usług Elektronicznych w najbliższych dniach – informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Płatnicy, którzy nie mają konta na PUE, mogą spodziewać się takiej informacji pocztą.

Zapisy ustawy na rozpatrzenie wniosków o zwolnienie ze składek dają ZUS nawet do 30 dni od złożenia przez przedsiębiorcę dokumentów rozliczeniowych za ostatni miesiąc podlegający zwolnieniu. Jednak Zakład chce je zrealizować znacznie szybciej. – Robimy wszystko, żeby pomoc dotarła tam, gdzie jest ona potrzebna. Wiemy jak bardzo jest to ważne dla przedsiębiorców w tych trudnych czasach. Dlatego rozpatrywanie wniosków z tarczy traktujemy priorytetowo – dodaje prof. Uścińska.

Kto korzysta ze zwolnienia?

Zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj obejmuje kilka grup przedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność, które opłacają składki tylko za siebie, korzystają ze zwolnienia, jeśli ich przychód nie przekraczał 15 681 zł. Zwolnienie z całości składek dotyczy też firm, które zgłaszały do ubezpieczeń społecznych do 9 osób oraz spółdzielni socjalnych. Natomiast z połowy składek zwolnieni są płatnicy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. Warunkiem zwolnienia ze składek jest złożenie wniosku. A płatnicy, którzy co miesiąc sami składają do ZUS dokumenty rozliczeniowe, muszą również dostarczyć deklaracje za miesiące zwolnienia ze składek.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim