Data: 07.08.2020 Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
ZUS stopniowo przywraca badania lekarskie
opublikowano: 2020-05-12 08:30:00

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił bezpośrednie badania u lekarzy orzeczników i w komisjach lekarskich. Każdy ubezpieczony otrzymuje indywidualną informację o terminie swojego badania.

ZUS w województwie lubelskim przywrócił bezpośrednie badania lekarskie w poniedziałek, 11 maja. Ich „odmrażanie” odbywa się stopniowo. Poszczególne oddziały ZUS planują badania, biorąc pod uwagę między innymi liczbę zachorowań na koronawirusa w regionie.

Lekarze orzecznicy przyjmują pacjentów w placówkach ZUS z zachowaniem środków ostrożności dostosowanych do aktualnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej. Noszą maseczki, przyłbice, jednorazowe fartuchy i rękawiczki. Korzystają również ze środków dezynfekcyjnych. Dziennie przyjmują mniejszą liczbę pacjentów niż przed epidemią, żeby maksymalnie zmniejszyć ryzyko kontaktu między osobami oczekującymi na badanie. Pacjenci muszą mieć zasłonięte usta i nos – zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi.

Dotychczas z powodu epidemii ZUS przesuwał bezpośrednie badania lekarskie na późniejszy okres. We wszystkich sprawach, w których to możliwe, lekarze orzekali i nadal orzekają zaocznie, na podstawie dokumentacji medycznej.

ZUS przypomina, że na podstawie tarczy antykryzysowej część czasowych orzeczeń lekarskich z automatu uległa wydłużeniu o 3 miesiące. Chodzi o orzeczenia w sprawie rent i świadczeń rehabilitacyjnych, których ważność upłynęła lub upłynie w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub w ciągu 30 dni po ich odwołaniu. Jest jeden warunek: klient musi złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres przed upływem terminu ważności orzeczenia.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim