Data: 07.08.2020 Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
Kolejne miliony złotych postojowego z ZUS
opublikowano: 2020-05-15 13:12:18

Prawie 15 mln złotych w postaci świadczeń postojowych trafiło już na konta przedsiębiorców i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych z terenu działania Oddziału ZUS w Biłgoraju. Postojowe dostało dotychczas ponad 7,4 tys. osób w regionie.

Większość z tych środków to wypłaty pierwszego świadczenia postojowego. Od kilku dni osoby, które otrzymały pierwsze postojowe, mogą już składać wnioski o wypłatę kolejnego. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie poprawiła się. Postojowe można otrzymać w sumie do trzech razy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że przelewy ponownych świadczeń również ruszyły. Do tej pory w całej Polsce postojowe od ZUS otrzymało ponad 600 tys. osób na kwotę około 1,2 mld złotych. Z tego na województwo lubelskie przypada 25,7 tys. wypłat na ponad 51,3 mln złotych. – Wykonujemy gigantyczną pracę. W trzy tygodnie musieliśmy przygotować systemy informatyczne i przemodelować organizację. Przez ostatnie dni Zakład pracuje dniami i nocami, żeby jeszcze bardziej przyspieszyć wypłatę tych świadczeń – podkreśla prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

ZUS zachęca, aby wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej składać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. To zmniejsza ryzyko popełnienia błędu, tym samym przyspiesza realizację sprawy i wypłatę świadczenia. Informacje o tym, komu przysługuje postojowe i jak złożyć prawidłowy wniosek, są na stronie internetowej www.zus.pl.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim