Data: 02.06.2020 Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
ZUS: Tarcza 3.0 już działa
opublikowano: 2020-05-20 11:22:20

Ze zwolnienia ze składek mogą teraz skorzystać firmy, których przychód przekroczył 15 681 zł, ale dochód nie był wyższy niż 7000 zł – tak zakłada nowa odsłona tarczy antykryzysowej. – Dzięki temu rozwiązaniu więcej przedsiębiorców skorzysta z pomocy – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowe przepisy dają prawo do zwolnienia ze składek kolejnym grupom. Z umorzenia skorzystają osoby, które rozpoczęły działalność gospodarczą przed 1 kwietnia tego roku, a ich dochód nie przekracza 7 tys. zł w pierwszym miesiącu, za który występują o zwolnienie. Otrzymają zwolnienie ze składek, nawet jeśli ich przychody są wyższe niż dotychczasowy limit, czyli 15 681 zł. Z umorzenia w ZUS skorzystają również osoby, które płacą tylko składkę zdrowotną na „uldze na start”. W przypadku tych dwóch nowych grup umorzeniu podlegają składki za kwiecień i maj – nawet, jeśli zostały opłacone. Wniosek o zwolnienie ze składek, który uwzględnia zmiany w tarczy, jest już na www.zus.pl. Za kilka dni pojawi się też w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiana też w świadczeniu postojowym

Nowa odsłona tarczy antykryzysowej uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia 2020 roku. Wcześniejsze wersje tarczy wykluczały firmy założone w lutym i marcu. – Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-procentowy spadek przychodu. Przykładowo we wniosku składanym w maju kwietniowy przychód powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu – wyjaśnia prof. Uścińska.

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że jego sytuacja materialna wykazana w poprzednim wniosku nie poprawiła się.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim