Data: 09.08.2020 Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
Pomoc z Zakładu Karnego trafiła do janowskiego DPS-u
opublikowano: 2020-06-05 12:14:58

Tysiąc maseczek na rzecz janowskiego Domu Pomocy Społecznej „Barka” przekazał Zakład Karny w Opolu Lubelskim w ramach akcji „Resort Sprawiedliwości Pomaga”. Pod takim hasłem, więźniowie z Opola i innych zakładów karnych szyli i szyją maseczki, fartuchy, kombinezony.

- Jest to forma wsparcia walki z koronawirusem, ale też resocjalizacji osadzonych - mówi ppłk Cyprian Bas - Dyrektor Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim.

- Produkcję maseczek i innych środków ochronnych w szwalniach więziennych uruchomiono w połowie marca na polecenie Zbigniewa Ziobry - Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego - informuje Bolesław Gzik - Wicewojewoda Lubelski.

Materiały trafiły do różnego rodzaju placówek, instytucji i urzędów w całym kraju, również do janowskiego DPS-u, o co wnioskowała do Resortu Sprawiedliwości Dyrektor „Barki” Mariola Surtel.

I choć co i rusz słyszymy informacje o przypadkach zakażenia koronawirusem w różnych tego typu placówkach w kraju, to w janowskim DPS-ie choroby nie ma i nie było.

- To efekt reżimu sanitarnego, wprowadzonego jeszcze w połowie marca przez Mariolę Surtel - Dyrektor „Barki”, która słynie z zaradności, samodzielności i odpowiedzialności w zarządzaniu placówką. Przestrzeganie zaleceń sanitarnych i kadra, która nigdzie nie dorabia, pracując tylko i wyłącznie w „Barce” (łączenie etatów zwiększa możliwość transmisji koronawirusa), zapewniły bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców placówki, za co - w imieniu Zarządu i Rady Powiatu, serdecznie dziękuję - podkreśla Artur Pizoń - Starosta Janowski.

Dodajmy, że Zakład Karny w Opolu Lubelskim jest jedną z najnowocześniejszych jednostek penitencjarnych w kraju i Europie. Zakład typu zamkniętego dla mężczyzn, odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy, oraz dla młodocianych (z wydzielonymi oddziałami dla tymczasowo aresztowanych), powstał w 2009 roku. Na ten cel, władze samorządowe Opola Lubelskiego za darmo przekazały więziennictwu 5,6 ha terenu na obrzeżach miasta. Budowa rozpoczęła się w 2006 roku. Inwestycja pochłonęła około 80 mln zł. Zakład dla ponad 600 więźniów posiada najwyższy stopień zabezpieczeń techniczno-ochronnych, pawilony, boisko i monitoring (400 kamer wewnętrznych i zewnętrznych) zamiast wieżyczek wartowniczych. Całość obszaru otoczono 7-metrowej wysokości murem ochronnym. W Zakładzie znalazło pracę 250 osób (w większości mieszkańców opolskiej gminy i powiatu).

W jednostce penitencjarnej funkcjonuje też Centrum Kształcenia Ustawicznego, w którym uczy się 120 osadzonych. Więźniowie uczą się w trzech klasach Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zawodzie krawiec i monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie (niektórzy z nich, z powodzeniem przystępują do egzaminów maturalnych i zawodowych).

Tekst; foto: Alina Boś