Data: 04.07.2020 Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda
Wnioski o tarczę w ZUS tylko online
opublikowano: 2020-06-26 07:55:19


          Prawie 166 milionów złotych wyniosły już zwolnienia ze składek i świadczenia postojowe z Oddziału ZUS w Biłgoraju. Tu ważna informacja dla tych, którzy dopiero zamierzają złożyć wniosek o wsparcie z tarczy antykryzysowej – teraz można to zrobić tylko elektronicznie.

        Nowelizacja ustawy zwana tarczą antykryzysową 4.0 zmieniła sposób składania wniosków o wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od 24 czerwca można je przekazywać wyłącznie przez internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Dotyczy to między innymi wniosków o zwolnienie ze składek (RDZ) oraz świadczenie postojowe i kontynuację jego wypłaty (RSP-C, RSP-D, RSP-CK, RSP-DK).

           Elektroniczne wnioski pomagają uniknąć błędów. System automatycznie wypełnia je danymi wnioskodawcy. Pilnuje też, by uzupełnił niezbędne informacje i nie popełnił wielu formalnych błędów. Nie pozwala na przesłanie niekompletnego wniosku.

           Na stronie internetowej ZUS jest instrukcja, jak założyć konto na PUE. Można to zrobić między innymi przez bankowość elektroniczną i z pomocą bezpłatnego profilu zaufanego. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą skorzystać z pomocy pracowników Zakładu w jego placówkach.

           PUE ZUS w liczbach

         Z PUE korzysta coraz więcej osób. Od marca do czerwca ponad 600 tys. osób zarejestrowało się w platformie. To rekordowe zainteresowanie, bo wcześniej przybywało przeciętnie 60–70 tys. nowych użytkowników miesięcznie. Łącznie z portalu korzysta już ponad 4,2 mln osób. PUE pozwala załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu.

          Tarcza antykryzysowa w ZUS

          Do tej pory Oddział ZUS w Biłgoraju zrealizował zwolnienia ze składek dla 20,5 tys. płatników na ponad 126 mln złotych. Wnioski o umorzenia nadal wpływają. Można je składać maksymalnie do 30 czerwca. Do tej daty przedsiębiorcy muszą też przesłać do ZUS dokumenty rozliczeniowe za marzec-maj – dotyczy to płatników, którzy mają obowiązek sami je sporządzać. Przekazanie dokumentów rozliczeniowych jest jednym z warunków realizacji umorzenia.

          Biłgorajski ZUS wypłaca też cały czas świadczenia postojowe. Otrzymało je już ponad 11,8 tys. osób. Duża część z nich wystąpiła też o ponowne wypłaty z uwagi na brak poprawy sytuacji materialnej – ZUS zrealizował ich 8 tys. Łączna kwota wypłaconych postojowych na tym terenie to 39,8 mln złotych. Świadczenie można otrzymać do trzech razy. Wnioski można składać nawet do trzech miesięcy po ustaniu epidemii.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim

powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego