Data: 07.08.2020 Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
Szkolenie Wodne dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP w Klubie Żeglarskim „ZEFIR” w Janowie Lubelskim – 2020.
opublikowano: 2020-07-20 11:24:26

      Na Przystani Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” wJanowie Lubelskim trwa szkolenie żeglarskie wstępne  „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie” dla  Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP z terenu Powiatu Janowskiego.

          Z uwagi na stan korona wirusa organizacja zajęć przebiega zgodnie z przepisami sanitarnymi, zaleceniami Polskiego Związku Żeglarskiego i wytycznymi Klubu – opublikowanymi na stronie internetowej KŻ „ZEFIR” JL. Rodzice i opiekunowie składają oświadczenia o stanie zdrowia dzieci i podopiecznych oraz  braku zagrożeń środowiskowych. Na Przystani prowadzona jest lista obecności a uczestników obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk. Każdorazowej dezynfekcji podlega też sprzęt i wyposażenie żeglarskie. Teren zajęć jest zamknięty dla postronnych, grupy uczestników są mniejsze, mniejsza jest też ilość osób na sprzęcie pływającym.

          Zgodnie z zaleceniami PZŻ część teoretyczna zajęć  (budowa sprzętu pływającego i ratunkowego, węzły, prawo drogi, kursy względem wiatru) prowadzona jest zdalnie poprzez dostęp do materiałów na stronie internetowej KŻ.

           Część praktyczna prowadzona jest na przyległych do Przystani pomostach i akwenie.

           Po zaliczeniu umiejętności obsługi rzutki ratunkowej (rzut do koła ratunkowego) młodzi strażacy ruszają na wodę. Tam nabywają umiejętność wejścia do sprzętu (kajak, łódź wiosłowa) i wiosłowania: do przodu, do tyłu, skręty i zatrzymanie. Uczestniczą też w krótkim rejsie łodzią żaglową. Na zakończenie pływają na czas: kajak i łódź wiosłowa – jedynki. Po zaliczeniach otrzymują certyfikaty – zaświadczenia ukończenia szkolenia.

          Będą jeszcze zajęcia doskonalące i spływ kajakowy rzeką Bukowa, ale z uwagi na stan korona wirusa nie będzie tak popularnych zawodów w sportach wodnych z elementami  sportów pożarniczych.

           W organizacji zajęć współpracują: Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie Lubelskim, OSP z Gmin Powiatu Janowskiego, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Janowie Lubelskim, Klub Żeglarski „ZEFIR” w Janowie Lubelskim.

          Zajęcia są realizowane w ramach projektu „Szkolenie wodne dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP z terenu Powiatu Janowskiego – 2020 r.”

      Projekt dofinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim w działaniu: „Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej”.

Na foto: zajęcia MDP OSP Modliborzyce.

Antoni Sydor

Komandor KŻ „ZEFIR”

w Janowie Lubelskim

Foto: Jarosław Makuch

Janów Lubelski, 19.07.2020 r.

 
     
     
     
     
powrót

Kontakt

Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim

ul. Zamoyskiego 59
23-300 Janów Lubelski

tel. 015 8720 309
tel. 015 8725 450
fax. 015 8720 559

Godziny pracy:

Pn, Śr, Cz:      7:30 - 15:30
Wt:                   7:30 - 16:00
Pt:                    7:30 - 15:00
So, N:            nieczynne

NIP: 862-15-25-217
Więcej...

E-pocztówki

Zobacz galerie z: SLIDESHOW - E-Pocztowka

polecane wydarzenia

Statystyki

Unikalne wizyty:

Wszystkie wizyty:

Użytkownicy online:

Gminy powiatu janowskiego