Data: 07.08.2020 Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana
Powiat janowski. Ponad 50. uczniów na wakacjach nad Bałtykiem
opublikowano: 2020-07-21 08:05:18

Ponad 50. uczniów (w większości z powiatu janowskiego) wyjechało na wakacje nad polskie morze. - Najwięcej z gminy Modliborzyce, ale są też dzieci z Biłgoraja, Zamościa, Chełma, a nawet Gdańska - informuje Krzysztof Kamiński - jeden z opiekunów.

Niektóre dzieci wyjeżdżają po raz pierwszy, niektóre po raz kolejny. - W styczniu, na ferie zimowe do Zakopanego pojechało 52 dzieci, teraz jedzie 54. Myślę, że w następnym roku kolejna grupa dzieci skorzysta z zimowego i letniego wypoczynku - mówi radny powiatowy Stanisław Mazur.

Letni wypoczynek zorganizował Związek Zawodowy Rolnictwa i Obszarów Wiejskich „Regiony”. Z wypoczynku w Stegnie skorzystają uczniowie szkół podstawowych (klasy III - VIII), których co najmniej jedno z rodziców lub opiekunów prawnych objęte jest ubezpieczeniem w KRUS.

Turnus potrwa 10 dni. Koszt pobytu ogółem to kwota rzędu 1300 zł. Wypoczynek dzieci w wysokości 750 zł finansuje Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, a 550 zł płacą rodzice. Dziewięcioro dzieci jedzie za pełną odpłatnością z własnej kieszeni.

Oczywiście, przed wyjazdem opiekunowie sprawdzają i przyjmują oświadczenia rodziców, że dzieci są zdrowe. - W związku z pandemią koronawirusa, mamy płyny, przyłbice, maseczki i rękawiczki - informuje Kamiński.

Przed wyjazdem, sprawność autokaru pod względem technicznym sprawdzili też policjanci, a że uwag nie mieli, to autokar po godzinie 7.00 z rana odjechał sprzed hotelu „Janów” w trasę nad polskie morze.

Dzieci są w różnym wieku, najmłodsze z klasy trzeciej, najstarsze z klasy ósmej - tych jest najwięcej. Wszystkie podekscytowane, zadowolone z wyjazdu, ale niekoniecznie z robionych zdjęć… - Nie chowamy się chłopaki, nie chowamy. I tak wam zrobię miliony zdjęć - żartuje drugi z opiekunów - Bożena Pikula, która ma z dziećmi doskonały kontakt, co widać na pierwszy rzut oka.

Radości z wyjazdu dzieci na wakacje nie kryją także rodzice, ale już 4-letni Szymek ma nieco inne zdanie… - On też chciałby pojechać, ale że jest za mały, to uparł się, że odwiezie dziewczynki (dwie siostry) razem ze mną do autobusu - mówi z uśmiechem jedna z mam… Zuch chłopak, wstał z rana i po męsku pożegnał „swoje” dziewczyny.

Dziewczyny, na które czeka sporo atrakcji. - Jedziemy do Stegny. Będziemy w Trójmieście, na Westerplatte. W Gdyni będziemy zwiedzać „Dar Pomorza” (statek - muzeum) oraz przycumowaną do niego legendę Polskiej Marynarki Wojennej - ORP „Błyskawicę” (okręt - muzeum). Będziemy płynąć statkiem po Zatoce Gdańskiej, zwiedzać Malbork, Fromborg i przekop Mierzei Wiślanej… - wylicza Kamiński.

W Stegnie, na dzieci, którymi będzie się również opiekować Justyna Wielgus i Andrzej Białek, czeka kolejny z opiekunów - kierownik grupy, Radosław Szymański.

- Wrażeń będzie dużo, oby tylko pogoda dopisała. Dzieci będą bezpieczne i wrócą do domu nie tylko bogatsze w bursztyn, ale i miłe wspomnienia - zapewnia rodziców Kamiński.

-… i łyk morskiego powietrza z dodatkiem jodu - dopowiada cicho jedna z matek.

Tekst; foto: Alina Boś