Data: 27.09.2020 Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
NARODOWE CZYTANIE 2020 W I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCACYM IM.BOHATERÓW PORYTOWEGO WZGÓRZA W JANOWIE LUBELSKIM
opublikowano: 2020-09-07 13:53:39

- Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy - tymi słowami Prezydent RP Andrzej Duda zachęcał w tym roku wszystkich do współtworzenia akcji Narodowe Czytanie.

Andrzej Duda zachęcał w tym roku wszystkich  do współtworzenia akcji Narodowe Czytanie.

Istotnie, w tym roku Narodowe Czytanie jak nigdy przedtem zjednoczyło wszystkich uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim, którzy w przededniu wydarzenia, w piątek o godz.10.55 przystąpili do akcji, czytając równolegle w każdej sali lekcyjnej wybrane fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Do czytania dzieła J. Słowackiego zachęciła również Dyrektor szkoły Wiesława Dyjach, która w nagraniu opublikowanym na szkolnym profilu Facebook podziękowała  młodzieży za włączenie się do akcji. W tym dniu, uczniowie mogli również obejrzeć małą wystawę, zatytułowaną „Balladyna na deskach teatru”, a także wziąć udział w tworzeniu „ściany cytatów” na tablicy kreatywnej.

W sobotę, w dniu akcji Narodowe Czytanie 2020 szkolny Facebook tętnił życiem- można było obejrzeć i usłyszeć fragmenty „Balladyny” J. Słowackiego w wykonaniu reprezentantów wszystkich klas. Talenty recytatorskie i aktorskie sprawiły, iż na nowo odkryliśmy dramat J. Słowackiego, a refleksja towarzysząca podczas odbioru dzieła z pewnością pozostanie z nami do następnej edycji Narodowego Czytania.

Wspólne czytanie klasyków polskiej literatury - mimo trudnego czasu, pokazuje jak ważna jest dla nas wszystkich sztuka, zaś pełna zaangażowania postawa młodzieży utwierdza nas w przekonaniu, iż „Literatura kształtuje i budzi” (ks. J. Twardowski).

Dorota Rachwalska - Kata; foto: archiwum szkoły