Data: 27.09.2020 Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
Laptopy, maseczki, słuchawki… Ponad 160 tys. zł na wsparcie dzieci z pieczy zastępczej
opublikowano: 2020-09-11 11:37:17

Ponad 160 tys. zł otrzymał Powiat Janowski na wsparcie dzieci, umieszczonych w pieczy zastępczej rodzinnej i instytucjonalnej w okresie epidemii. Gros środków finansowych stanowią fundusze unijne, resztę finansuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Najwięcej pieniędzy wydatkowano na zakup laptopów dla 34 dzieci (ponad 100 tys. zł). Sprzęt komputerowy ma wyrównać szanse w dostępie do edukacji, także tej zdalnej.

W ramach projektu, zakupiono około 30 sztuk słuchawek z odpinanym mikrofonem, 8 drukarek laserowych, telewizor i tablicę interaktywną.

Oczywiście, część pieniędzy - ponad 15 tys. zł, wykorzystano na zakup środków ochrony indywidualnej - maseczek, rękawiczek i środków dezynfekcyjnych.

W projekcie znalazły się też pieniądze na organizację i wyposażenie pięciu miejsc do kwarantanny dzieci w sytuacji zagrożenia. Tak zwane „izolatki” zostały wyposażone w łóżka, kołdry, pościele, szafy i biurka, tapczany, fotele i generatory ozonu. Jedno tego typu miejsce znajduje się w Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej „Promyk”, a cztery w pieczy zastępczej.

Ogółem, z projektu skorzystało 122 osoby.

Zakupiony sprzęt, podpisując stosowną umowę, zainteresowani odebrali 9 września. Z ramienia powiatu, dokument podpisał Starosta Janowski Artur Pizoń i Wicestarosta Michał Komacki. W spotkaniu, prowadzonym przez Annę Śmit - Dyrektor PCPR i Konrada Łukasika, odpowiedzialnego za zamówienia publiczne w PCPR, uczestniczył również Jerzy Bielecki - Poseł na Sejm RP.

Warto dodać, że w realizację projektu zaangażowali się wszyscy pracownicy PCPR.

Obecnie, na terenie powiatu janowskiego działa 19 rodzin zastępczych, w których przebywa 37 dzieci w różnym wieku. W Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej „Promyk” przebywa 26.

Alina Boś; foto: Eryk Widomski