Data: 27.09.2020 Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
Kolejni ochotnicy w szeregach Lubelskiej Brygady OT
opublikowano: 2020-09-15 07:58:20

W sobotę, 12 września br. szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zasiliło 94 nowych ochotników z terenu województwa lubelskiego. Wśród nich jest wielu uczniów szkół technicznych oraz klas mundurowych.

Wcielenie nowych ochotników odbyło się w Dęblinie, w siedzibie 22 batalionu lekkiej piechoty. W pierwszym dniu powołania przyszli żołnierze przeszli wstępne badania lekarskie, otrzymali mundury oraz odbyli szkolenia z zasad BHP i posługiwania się bronią. Przeprowadzony został również test sprawnościowy.

W gronie ochotników przeważają osoby młode, w tym uczniowie szkół technicznych oraz  mundurowych. Klaudia z Chełma, uczennica liceum ogólnokształcącego w klasie maturalnej, mówiąc o swojej  motywacji wstąpienia w szeregi Terytorialsów wymienia - Przygoda, chęć sprawdzenia siebie oraz rodzinna tradycja. Mama pełni służbę w batalionie chełmskim i zachęciła mnie, abym i ja wstąpiła w szeregi WOT, pomogła mi odpowiednio przygotować się.

Z kolei Mateusz, uczeń technikum elektronicznego w Biłgoraju mówi - Od dziecka interesowało mnie wojsko i zawsze chciałem wstąpić do wojska. Myślałem, że dziecięce marzenia miną, ale tak się nie stało. W przyszłości planuję studia wojskowe, a służba w WOT może mi w tym pomóc.

Monika z Grabowca na co dzień jest opiekunką osób starszych i niepełnosprawnych. Do spróbowania swoich sił w WOT zachęcił ją mąż, który jest w szeregach Terytorialsów już od kilku miesięcy. O swojej motywacji mówi - Lubię działać prospołecznie, lubię pomagać ludziom i chcę się rozwijać. Myślę, że WOT będą miała wiele okazji, aby się sprawdzić.

Kandydaci do terytorialnej służby wojskowej przejdą szkolenie podstawowe, które zakończy się egzaminem, tzw. „pętlą taktyczną”. Zajęcia będą prowadzone na pasach taktycznych zlokalizowanych przy jednostkach wojskowych w naszym województwie. Nowi ochotnicy złożą uroczystą przysięgę 27 września br. na kompleksie wojskowym na Majdanku w Lublinie, gdzie od września swoją siedzibę ma 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej.

Osoby zainteresowane pełnieniem terytorialnej służby wojskowej mogą zgłaszać się do najbliższej, według swojego miejsca zamieszkania, Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie.

Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z portalu ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.

kpt. Damian STANULA

OFICER PRASOWY