...

...

...

...

...

...

...

...

Nie bądź ZIELONY w temacie MPD

MPD 16

6 października swoje święto obchodzi ponad 17 milionów osób na całym świecie, u których zdiagnozowano Mózgowe Porażenie Dziecięce.

MPD nie jest chorobą. To zespół przewlekłych zaburzeń neurologicznych, wynikający z trwałego uszkodzenia mózgu, który obejmuje zaburzenia ruchu i postawy. Najczęstsze problemy, które towarzyszą mózgowemu porażeniu dziecięcemu to słaba koordynacja, sztywność mięśni (tzw. spastyczność) oraz kłopoty z połykaniem i mówieniem. Objawami współistniejącymi mogą być także: niepełnosprawność intelektualna, epilepsja, zaburzenia snu i zachowania oraz wada wzroku. Mózgowe porażenie dziecięce występuje u około 2 na 1000 urodzonych dzieci. Im szybciej rozpoznane, tym wcześniej wdrażane są specjalistyczne ćwiczenia, a prawidłowo prowadzona terapia daje szansę na lepszy rozwój psychofizyczny dziecka.

Kolor zielony,  jako kolor nadziei, stał się symbolem obchodów Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy w Janowie Lubelskim po raz kolejny włączył się w obchody tego dnia. Rozświetlono na zielono budynek placówki na jedną noc- z 7 na 8 października. Włączono się również w akcję #ILOVEGREEN, organizowaną przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu. Należało wykonać zdjęcie – selfie z zielonymi elementami, np. fragmentami ubioru i kartką z #ILOVEGREEN, a następnieudostępnić je na profilu Stowarzyszenia na Facebooku pod #ILOVEGREEN lub przesłać do stowarzyszenia messenger'em bądź emailem.

Kampania informacyjna na temat tego zaburzenia trwa w Polsce od 1 do 31 października. Jej celem jest przypomnienie Polakom, iż osoby z MPD są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Nie potrzebują litości, ale większej wrażliwości, zrozumienia ich potrzeb i pewnych niepełnosprawności, a czasem jedynie drobnej pomocy w radzeniu sobie z codziennymi czynnościami.

mt_gallery:MPD2019