Dom Pomocy Społecznej „Barka” w Janowie Lubelskim

www.dpsjanow.pl

Dom Pomocy Społecznej „Barka” jest usytuowany w siedmiu jednopiętrowych budynkach na powierzchni ponad 2 hektarów. Dom jest samodzielną powiatową jednostką organizacyjną, dysponuje 180 miejscami i jest przeznaczony dla osób przewlekle somatycznie chorych, osób w podeszłym wieku, osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, osób przewlekle psychicznie chorych, kobiet i mężczyzn. Mieszkańcy Domu umieszczani są w poszczególnych budynkach w zależności od stanu zdrowia i posiadanego skierowania. DPS jest placówką stacjonarną, zapewniającą całodobową opiekę. Świadczy usługi w zakresie potrzeb bytowych na poziomie obowiązującego standardu, zapewniając miejsce zamieszkania i wyżywienie. oraz usługi opiekuńcze i wspomagające. Jak każda instytucja, związana z pomocą społeczną, tak i „BARKA” stara się, by swoim mieszkańcom zapewnić godne, dobre i bezpieczne warunki życia. Dom dysponuje 94 pokojami: jedno-, dwu- i trzyosobowymi.

Budynki pozbawione są barier architektonicznych i otoczone alejkami spacerowymi. Dom posiada trzy place: z figurą Matki Bożej, z posągiem św. Jana Pawła II i z fontanną. Na terenie Domu znajdują się: kaplica, świetlica, gabinet psychologa, pomieszczenia do fizykoterapii, kinezyterapii i terapii zajęciowej. W każdym budynku mieszkalnym znajduje się: gabinet zabiegowy, jadalnia, kuchnia podręczna i pokoje dziennego pobytu. Dom posiada własną kuchnię, pralnię oraz kotłownię gazową.

W zależności od potrzeb, Mieszkańcy mogą również uczęszczać na Warsztaty Terapii Zajęciowej, prowadzone przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. Placówka jest otwarta na kontakty ze środowiskiem lokalnym.

Od piętnastu lat przy DPS aktywnie działa Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej „NASZ DOM” w Janowie Lubelskim. Począwszy od 2006 r. jest ono współorganizatorem „Majówki” – imprezy integracyjnej dla osób niepełnosprawnych oraz od wielu lat pokrywa koszty transportu wycieczek dla Mieszkańców, m.in. do Kazimierza Dolnego, Sandomierza, Kozłówki.

Realizacja usług świadczonych przez Dom jest możliwa dzięki wytrwałej pracy i ogromnemu zaangażowaniu ponad stu pracowników oraz osób, skierowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Janowie Lubelskim. W DPS większość pracowników to pracownicy wszechstronnych, wysokich kwalifikacjach, posiadający wieloletnie doświadczenie. W ostatnich latach kilku pracowników zostało wyróżnionych przez Wojewodę Lubelskiego za osiągnięcia i całokształt pracy na rzecz osób niepełnosprawnych, a w 2018 roku kilkunastu pracowników zostało odznaczonych medalami za długoletnią służbę przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Intensywna modernizacja obiektu w latach 2009-2018 znacznie zwiększyła komfort osób w nim przebywających. W tym czasie, dostosowano budynki nr 4, 5, 6 i 7 do aktualnych przepisów przeciwpożarowych za kwotę prawie 400 tys. zł oraz wykonano instalację przyzywową na I piętrze budynku hotel za prawie 40 tys. zł. Wykonano także roboty budowlane, obejmujące głównie malowanie elewacji 12 budynków, znajdujących się na terenie Domu (wartość zadania – prawie 240 tys. zł). W każdym roku trwały prace konserwacyjne i bieżące remonty. Sukcesywnie były malowane wszystkie pokoje i pomieszczenia. W niektórych budynkach wymieniono parapety i drzwi, położono terakotę, a klatki schodowe wyłożono płytkami i zamontowano nowe balustrady. Wymieniono również pokrycie dachowe na budynkach nr V, portierni i przeprowadzono konserwację ogrodzenia. Zainstalowano system monitoringu wizyjnego w pomieszczeniu do izolacji za ponad 10 tys. zł. W 2016 r. zakupiono do przewozu osób niepełnosprawnych nowy 9-osobowy samochód Volkswagen Caravella za 140 tys. zł (dofinansowanie z PFRON – 65 tys. zł).

Nowe, istotne zarówno dla mieszkańców jak i pracowników, wyposażenie Domu to: meble do pokoi mieszkalnych, na hole i do kuchenek, 38 łóżek rehabilitacyjnych, materace przeciwodleżynowe i pościel, podnośniki kąpielowe i wannowe, meble medyczne do siedmiu gabinetów zabiegowych, wyposażenie kuchni, w tym dwie szafy chłodnicze, szafy ubraniowe bhp dla wszystkich pracowników, meble biurowe (w tym zestawy komputerowe), nowoczesna centrala telefoniczna, regały metalowe na czystą pościel, sprzęt rehabilitacyjny (tor do nauki chodzenia, rowerek treningowy), kosiarka i pług do odśnieżania.

Przez ostatnią dekadę na potrzeby bieżącej działalności statutowej Domu zostało wydatkowane około 50 mln. zł. Na przestrzeni lat „BARKA” Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim przeszedł intensywne przemiany, stając się prawdziwym domem dla wielu chorych, niepełnosprawnych i starszych osób, a dbałość o dobrą atmosferę oraz zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców jest obecnie wizytówką Powiatu Janowskiego.

Janów Lubelski

ul. Wiejska 12