Letnia akademia wiedzy z seniorami

Grupa nieformalna w składzie: Halina Żuber, Barbara Kapusta i Maria Jeremiejew zakończyła realizację projektu pn. „Letnia akademia wiedzy z seniorami” w ramach konkursu „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 5”. Dotacja w wysokości 5 100 zł została przeznaczona organizację działań, zwiększających aktywność i integrację seniorów z powiatu janowskiego. Patronem projektu było Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Janowskiego.

Seniorzy poszerzali wiedzę na temat zdrowego odżywiania i zastosowania ziół w medycynie i pożywieniu podczas warsztatów w Manufakturze Zielarskiej w Krainie Rumianku w Hołownie. Podczas zajęć, nauczyli się rozpoznawać rośliny zielarskie, poznali właściwości lecznicze ziół i możliwości ich zastosowania w potrawach kulinarnych. Po zajęciach, uczestniczki opracowały przepisy trzech dań regionalnych na bazie kaszy jaglanej i gryczanej z dodatkiem ziół i zaprezentują je do degustacji podczas Festiwalu Kaszy – „Gryczaki” w 2022 roku.

W ramach projektu, odbyły się dwa warsztaty rękodzieła. Podczas pierwszych zajęć piętnaście uczestniczek wykonało drewniane chusteczniki techniką mixed media. Podczas kolejnego spotkania dziesięć uczestniczek wykonało drewniane szkatułki techniką decoupage. Warsztaty odbywały się w Janowskim Ośrodku Kultury, a prowadziła je Barbara Kapusta.

Seniorzy zorganizowali również międzypokoleniową wyprawę do Leśnego Skarbca w Arboretum przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie i Rezerwatu Przyrody Imielty Ług, by poznać bogactwo florystyczne i faunistyczne najbliższej okolicy.

Ostatnim elementem, podsumowującym realizację projektu, było ognisko integracyjne w Nadleśnictwie Lasy Janowskie.

Poszczególne etapy projektu zostały udokumentowane na profilu Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Janowskiego na Facebooku: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Kobiet-Powiatu-Janowskiego-268679106804634

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Operatorem projektu jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.

Halina Żuber; foto: archiwum Stowarzyszenia