Szkolenie  REPowerEU  – dla Samorządów Lokalnych – Lublin – 04.02.2025 – 05.02.2025

W dniach 04.02.2025 w godz. 9:00-16:00 w Focus Hotel Premium w Lublinie w sali nr.4. – sala konferencyjna Doradca klimatyczny z Powiatu Janowskiego uczestniczył w szkoleniu REPowerEU – Zielona transformacja energetyczna dla samorządów lokalnych, zorganizowanego przez Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju. Szkolenie było finansowane z Krajowego Planu Odbudowy przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Szkolenie w dniu 04.02.2025 r. w godz. 9:00-16:00 poruszało tematykę:
Wykład: Działania adaptacyjne i zielono-niebieska infrastruktura: podstawy prawne, działania mitygacyjne i adaptacyjne do zmian klimatu, dokumenty strategiczne oraz systemy wsparcia dla rozwoju zielono-niebieskiej infrastruktury Polsce. Przegląd najlepszych dostępnych praktyk w zakresie sposobów łagodzenia skutków zmian klimatycznych  w przestrzeniach zurbanizowanych.
Prelegent: Andrzej Gołdasz- wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Wykład: Rola, obowiązki i zadania gmin w procesie wdrażania odnawialnych źródeł energii. Klaster energii i spółdzielnia energetyczna. Aktualne procedury wydawania pozwoleń na wdrażanie odnawialnych źródeł energii i sieci dystrybucyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem postępowania środowiskowego i tworzenia raportu o oddziaływania postępowania na środowisko.
Prelegent: dr Jędrzej Bujny – radca prawny

Wykład: Zmiany wynikające z projektu z dnia 09.10.2024 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Obszar przyśpieszonego rozwoju OZE: zadania, sposób wyznaczenia, procedury i ułatwienia.
Prelegent: dr Jędrzej Bujny – radca prawny

Szkolenie w dniu 05.02.2025 r. w godz. 9:00-16:00 poruszało tematykę:
Wykład: Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. Praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD.
Prelegent: prof. dr hab. Krzysztof Pikoń – wykładowca Politechniki Śląskiej

Wykład: Postępowanie środowiskowe, ze szczególnym uwzględnieniem przygotowania raportu o odziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, w zakresie dotyczących inwestycji w OZE (typowe błędy i zakres zmian dotyczących inwestycji na obszarach przyspieszonego rozwoju OZE).
Prelegent: dr inż. Nikola Poranek – wykładowca Politechniki Śląskiej

Wykład: Planowanie strategiczne: Metodyka opracowania i wdrożenia strategii zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej.
Prelegent: hab. inż. Karol Sztekler – wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

FunduszeUE #FunduszeEuropejskie