Janowska Strefa Inwestycyjna lepiej skomunikowana

Pół miliona zł dołożył Powiat Janowski do budowy ulicy Inwestorskiej, łączącej drogę krajową z Janowską Strefą Inwestycyjną. Dwuetapowa inwestycja pochłonęła ponad 4,6 mln zł, z czego 2,6 mln zł stanowią środki z budżetu państwa, reszta – około półtora mln zł, to wkład własny Gminy Janów Lubelski.

Tym sposobem, janowskie tereny inwestycyjne (uzbrojone w media i elementy infrastruktury drogowej, typu chodnik, oświetlenie i kanał technologiczny) zostały lepiej skomunikowane, co dla obecnych i potencjalnych inwestorów ponoć jest bardzo ważne. Nowe inwestycje – zdaniem włodarzy, to nowe miejsca pracy i oczywiście podatki, wpływające do kasy miasta, dosyć ważne w dobie pandemii i spowolnienia gospodarczego. Gmina liczy na inwestorów małych, średnich i dużych firm, lokalnych, krajowych a nawet zagranicznych. Do dyspozycji jest 50 hektarów terenów inwestycyjnych, z których 15 jest już „zajętych” przez poważnego inwestora, który zakupił grunt pod kątem działalności gospodarczej na terenie Polski wschodniej.

Kolejne prawie dwa hektary (u wlotu ulicy Inwestorskiej przy skrzyżowaniu z drogą krajową) zostało zakupione przez Starostwo Powiatowe na rzecz budowy nowoczesnej strażnicy – inwestycji, która – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie realizowana przez Państwową Powiatową Straż Pożarną w Janowie Lubelskim.

– Klarowny układ komunikacyjny i działki z doprowadzonymi mediami to istotny argument dla inwestora, podejmującego decyzję o lokalizacji inwestycji – twierdzą urzędnicy. Kolejny, dotyczy głównych szlaków komunikacyjnych „po sąsiedzku” – planowanej budowy kolei i drogi ekspresowej S 74 i S 19. Przy „dziewiętnastce”, Janów jest jedną z gmin, która dysponuje dużymi terenami inwestycyjnymi. Działki są „do wyboru, do koloru” – o mniejszych modułach dla mniejszych inwestorów, od trzech hektarów w górę – dla większych.

– Niedawno, w Janowskiej Strefie Inwestycyjnej rozpoczęła działalność firma betoniarska, a dwóch kolejnych inwestorów (lokalnych) rozpocznie budowę zakładów pracy jeszcze w tym roku – informuje Burmistrz Krzysztof Kołtyś.

Dodajmy, że droga „wpinająca się” w dwie „krajówki”, będzie też służyć mieszkańcom Podlasek.

Na zdjęciu, podczas odbioru drogi 20 września 2021 roku (od lewej): Bolesław Gzik – Wicewojewoda Lubelski, Krzysztof Kołtyś – Burmistrz Janowa, Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP, Artur Pizoń – Starosta Janowski, Andrzej Czaja i Andrzej Łukasik – radni miejscy, Sławomir Dworak – Przewodniczący Rady Powiatu, prowadząca inwestycję z ramienia gminy Justyna Kuśmierczyk – inspektor do spraw drogownictwa Urzędu Miejskiego, Czesław Krzysztoń – Wiceburmistrz

Tekst; foto: Alina Boś