Małgorzata Tylus szefową janowskiego KRUS-u

Janowski Oddział Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na nowego szefa, a właściwie szefową. W kwietniu, funkcję Kierownika placówki objęła Małgorzata Tylus. Pani Małgorzata ma 42 lata, jest zamężna. Mieszka w Momotach, pochodzi z Kocudzy. Ma pięcioro rodzeństwa i dobrze jej z tym. Wywodzi się z muzykalnej rodziny Gilasów, po której zdolności muzyczne odziedziczyła 13-letnia córka. Lenka wystąpiła w „Szanse na Sukces” Eurowizja Junior, a jak śpiewała w „The Voice Kids”, to oczy zaszkliły się i mamie i tacie, i dziadkowi Zygmuntowi zapewne też (pozdrawiamy wieloletniego dyrektora janowskiej podstawówki).

Pani Małgorzata jest absolwentką Uniwersytetu Przyrodniczego w Szczecinie na kierunku „towaroznawstwo”. W latach 2005-2007 pracowała w szkole językowej w Szczecinie. Potem, zmieniła miejsce zamieszkania. Przez kolejnych 11 lat pracowała w administracji w Ośrodku Szkolenia Kierowców „Auto Kolor”. W 2018 roku awansowała na kierownika tegoż ośrodka, a w kwietniu tego roku została powołana – przez Mateusza Winiarskiego – Dyrektora Oddziału Regionalnego Kasy, na stanowisko szefa janowskiego KRUS-u.

Generalnie, placówka, w której pracuje 15 osób, jest odpowiedzialna za ubezpieczenie społeczne rolników z powiatu janowskiego. Ilu ich jest? – Ponad 5 tys., a dokładnie – 5011. To są dane z czerwca tego roku. Gdybyśmy je porównali do roku ubiegłego, to widać nieznaczny spadek – informuje pani Kierownik.

KRUS pobiera składki na ubezpieczenie i wypłaca świadczenia – wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. Wypłaca emerytury i renty rolnicze. Kasa prowadzi rehabilitację leczniczą i orzecznictwo lekarskie (wydzielone). Jest też płatnikiem składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Pracy jest sporo, ale pracownicy znają się na rzeczy. Najtrudniej jest w przypadku wypadków, gdy ktoś traci życie, a takowe też mają miejsce… Niestety…

Tekst; foto: Alina Boś