Niedziela, 14. czerwca 2020 r. Obchody 76. rocznicy Bitwy Partyzanckiej na Porytowym Wzgórzu bez wojska i sztandarów, skromne i ciche

W niedzielę, 14. czerwca przypada 76. rocznica Bitwy Partyzanckiej na Porytowym Wzgórzu w Lasach Janowskich.

Niestety, w związku z pandemią koronawirusa, tradycyjne uroczystości patriotyczno – religijne zostały odwołane. Nie będzie polowej mszy świętej, widowiska historycznego w wykonaniu młodzieży, Apelu Poległych i salwy honorowej. Nie będzie delegacji, pocztów sztandarowych, wojska, tłumów i żyjących jeszcze weteranów wojennych.

Tegoroczne uroczystości będą miały skromny charakter. Rozpoczną się mszą św. w intencji Ojczyzny o godz. 12.00 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, w nabożeństwie może wziąć udział maksymalnie 60 osób. Modlitwa za poległych żołnierzy, partyzantów i ofiary drugiej wojny światowej będzie transmitowana na żywo na parafialnym facebooku.

Po nabożeństwie, pamięć Tych, którzy w Lasach Janowskich walczyli, ginęli i w tym miejscu chcieli Polski wolnej dla przyszłych pokoleń, uczczą na Porytowym Wzgórzu przedstawiciele władz powiatowych: Artur Pizoń – Starosta Janowski, Michał Komacki – Wicestarosta i Sławomir Dworak – Przewodniczący Rady Powiatu. W ceremonii składania wieńców przed pomnikiem autorstwa Bronisława Chromego i krzyżem Armii Krajowej władzom powiatowym będą towarzyszyć przedstawiciele władz rządowych, samorządowych i związków kombatanckich (kilkanaście osób).

Materiał z wydarzenia ukaże się na stronie internetowej i facebooku Powiatu Janowskiego, gdzie wcześniej – za pośrednictwem sieci internetowej, głos zabierze w okolicznościowym przemówieniu Artur Pizoń – Starosta Janowski.

Tekst; foto: Alina Boś