Odsłonięto tablicę, upamiętniającą Żydów z Janowa Lubelskiego, zamordowanych podczas niemieckiej Akcji Reinhardt – fotogaleria

„Pamięci Żydów z Janowa Lubelskiego – obywateli polskich, zamordowanych przez Niemców… W 80. rocznicę Akcji Reinhardt (1942-43)”… Tego typu napis widnieje na pamiątkowej tablicy, odsłoniętej dzisiaj na frontonie janowskiego urzędu pracy.

Inicjatorem działania jest Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego oraz prof. Sabina Bober z Pracowni Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W Janowie, o upamiętnienie ofiar Akcji Reinhardt zabiegał od lat Zbigniew Nita – pomysłodawca i współzałożyciel stowarzyszenia o nazwie „Ławeczka Dialogu”.

Podczas odsłonięcia tablicy (od lewej): Krzysztof Kołtyś – Burmistrz Janowa, Artur Pizoń – Starosta Janowski, prof. Sabina Bober z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego.

Tekst; foto: Alina Boś