Poranne ,,Majówki” przy janowskiej Kolegiacie w wykonaniu Olek – Orkiestry

„Śpiewaj Panu Ziemio Cała” pod takim hasłem rozbrzmiewają majowe poranki przy Kolegiacie w Janowie Lubelskim. Na ołtarzu polowym każdego dnia o godzinie 6.00 rano zbiera się grupa muzyków na czele z kapelmistrzem Aleksandrem Krzosem z Janowskiej Orkiestry Dętej, aby oddać część i chwałę Matce Bożej.

Muzycy codziennie, przed rozpoczęciem porannej Mszy Świętej, wykonują 30 – minutowy koncert chwalebnych pieśni, które w formie dziękczynnej i modlitewnej skierowane są do Maryi Królowej Polski z prośbą o objęcie opieką naszego kraju, jak również i całego świata.

Poranne majówki, które dla mieszkańców Janowa i okolic stały się tradycją, kultywowane są już od wielu, wielu lat. „Majowe granie” wraz ze swą orkiestrą zapoczątkował w 1898 roku Józef Janisz – miejscowy organista, występując na tzw. „Ganku”, czyli balkonie, umieszczonym we frontalnej części fasady świątyni.

„Majowe Poranki” przez długi okres czasu spotykały się z negatywnym odbiorem władz carskich, jak również komunistycznych – były zakazy, oskarżenia, upomnienia, kary i wysokie grzywny, najczęściej pod pretekstem zakłócania ciszy miejskiej. Ludzie byli jednak wytrwali i solidarni w opozycyjnym działaniu. Pozostali przy swoim i to dzięki nim do dnia dzisiejszego możemy uczestniczyć w modlitewnym rozśpiewaniu ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Maj jest czasem szczególnym dla uwielbienia Matki Bożej. Mając na uwadze obecną sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie, zarówno poprzez codziennie odmawianie Litanii do Najświętszej Maryi Panny, jak i inne modlitwy i pieśni chwalebne, kapłani oraz wierni Kościoła Katolickiego starają się wypraszać potrzebne łaski u Matki Bożej dla całej ludzkości.

Inicjatywa, podjęta przez „Olek Orkiestrę”, z pewnością do takiego kultu modlitewnego się zalicza, co jest wyrazem postawy godnej naśladowania, za co dziękujemy.

Sławomir Kaproń; foto: nadesłano