Prawie milion zł na aleje i historyczną bramę janowskiego cmentarza

Trwają prace przy przebudowie ośmiu alejek na cmentarzu parafialnym w Janowie Lubelskim (cztery z lewej i cztery z prawej strony alei głównej; prawie dwa tys. m2). Póki co, zrobione są trzy alejki boczne z lewej strony (dwie wzdłuż, jedna w poprzek). Trzecia „wzdłużna” alejka pojawi się w całości w tym tygodniu. Po niedzieli, roboty „chodnikowe” przesuną się na prawą stronę cmentarza. Pracy jest sporo, a prace realizowane są etapami… Trzeba usunąć stary asfalt, zadbać o podbudowę, ułożyć kostkę, a przy tym uważać, by nie uszkodzić jakiegoś pomnika. Dobrze, że pogoda sprzyja… Cmentarne „uliczki” mają być wybrukowane do końca czerwca br. Wartość zadania – równe pół miliona zł. Wykonawcą nowych alejek jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo – Usługowe „Błamex” Izabeli Smyl z Błażka.

Kolejne zadanie dotyczy konserwacji i restauracji bramy i alei głównej cmentarza.

Aleję główną za 210 tys. zł „wyreperuje” „Kopbud” Huberta Piotrowskiego z Łysakowa. Aleja, jak aleja… Pojawi się nowa kostka brukowa i podsypka przy obrzeżach, jak to zazwyczaj bywa przy robieniu chodników.

Drugą część zadania w postaci konserwacji i restauracji bramy cmentarnej wraz z „przybudówkami” zrealizuje „M. Filip, A. Filip” spółka cywilna z Rzeszowa. Firma zajmuje się kompleksową renowacją zabytków… W tym przypadku, będzie to konserwacja, uzupełnienie i odtworzenie tynków, gzymsów i innych detali architektonicznych, zgodnie z prawdą historyczną. Oczywiście, brama odzyska pierwotną szatę kolorystyczną w kolorze zbliżonym do oryginału (kuta brama pozostanie bez zmian).

Zakończenie przebudowy alei i konserwacji bramy cmentarnej zaplanowano na 30. września br. (początek realizacji – przełom maja i czerwca).

Ogólna wartość inwestycji na janowskim cmentarzu to kwota rzędu miliona zł (980 tys. stanowi dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, 20 tys. zł – dotacja z budżetu Powiatu Janowskiego, inwestora).

Na jednym ze zdjęć, podczas wizji lokalnej postępu prac przy wymianie nawierzchni alejek cmentarnych (od lewej): ks. proboszcz Tomasz Lis, Grzegorz Krzysztoń – Sekretarz, Artur Pizoń – Starosta Janowski, Zenon Zyśko – Wicestarosta

Tekst; foto: Alina Boś