Z piosenką ku wolności… Gwiazdą koncertu – Maciej Miecznikowski

Tylko żeby nie padało, tylko żeby nie padało… Padało… I to najbardziej na koncercie Macieja Miecznikowskiego… Śpiewające dzieci miały więcej szczęścia, bo pogoda się utrzymała… Repertuar stanowiły znane pieśni wojskowe, do których śpiewania zachęcał i artysta i starsi i młodsi wykonawcy. Na tę okoliczność, janowskie Starostwo – organizator koncertu, rozdało ponad 200 śpiewników z tekstem 24 polskich pieśni patriotycznych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki historyczne na stoisku Muzeum Regionalnego oraz obozowisko Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. pułkownika Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze. Wrażenie robiło i uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego z września ’39 roku. Można było zobaczyć hełmy, karabiny, broń i bagnety. No i jeszcze samochody z przełomu ubiegłego wieku.

O historii Grupy i walkach Zgrupowania pułkownika Zieleniewskiego mówił Stanisław Siembida, który zna historię lokalną jak rzadko kto.

Koncert otworzył Zenon Zyśko – Wicestarosta Janowski, a prowadził – Robert Kamiński, znany z konferansjerki tego typu uroczystości.

Na scenie wystąpił zespół z Batorza „Teraz wszyscy razem”, zespół wokalny ze Zdziłowic, dwie solistki – Gabriela Zdybel z Chrzanowa i Lena Tylus z Janowa oraz janowscy harcerze z 5. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Apis Concordia”.

Zwieńczeniem „Piosenki ku wolności” był koncert Macieja Miecznikowskiego. I mimo, że momentami lało jak z cebra, to humory dopisywały i Miecznikowskiemu i publiczności, wśród których było sporo samorządowców, m.in. Sławomir Dworak – Członek Zarządu, dwaj radni powiatowi – Antoni Kulpa i Andrzej Jaworski oraz Burmistrz i Wiceburmistrz Janowa – Krzysztof Kołtyś i Czesław Krzysztoń.

A kiedy przyszedł wieczór, władze gminy i powiatu (wraz z harcerzami na czele z drużynowym Piotrem Makiem) złożyły kwiaty, zapalając znicze na mogiłach żołnierzy września ‘39 roku na janowskim cmentarzu.

Sobotni koncert, poprzedzający niedzielne uroczystości w Momotach Górnych to inicjatywa Tomasza Krzysztonia – świeżo upieczonego Naczelnika nowo utworzonego Wydziału Promocji w janowskim Starostwie. Wszystko na to wskazuje, że od tego roku, rocznicowe uroczystości, organizowane cyklicznie od 2004 roku, będą miały dwudniową formułę. W sobotę – koncertowo i muzycznie będzie na rynku Janowa, a w niedzielę – religijnie i patriotycznie w Momotach Górnych…

Tekst; foto: Alina Boś