Obchody 40. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980

          30 czerwca, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie, na inauguracji kampanii informacyjnej #LubelskieTuSięZaczęło z okazji 40. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980, spotkali się Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król. Obchody, objęte Narodowym Patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy, organizowane są w ramach akcji „Warto być Polakiem”.

              Powstanie „Solidarności” było ewidentnym fenomenem, gromadzącym rzesze ludzi zrezygnowanych panującym w ojczyźnie ustrojem. Niewątpliwie przywrócenie w Polsce ładu możliwe było dzięki działaniom związku. Miliony robotników i inteligencji polskiej zasiliły szeregi „Solidarności”, jednocząc się we wspólnej walce o zniesienie reżimu totalitarnego.

             – Lubelskie protesty były iskrą do powstania idei Solidarności, aby wszyscy stanęli ramię w ramię przeciwko władzy komunistycznej. W sierpniu i wrześniu 1980 roku było prawie dziesięć milionów ludzi w Solidarności, którzy uważali, że można zmienić ówczesną Polskę. Tu w Lubelskiem zaczął się marsz do wolnej, niepodległej ojczyzny. – tłumaczył marszałek Jarosław Stawiarski.

           Obchody Lubelskiego Lipca 1980 mają pokazać, że droga do wolności rozpoczęła się właśnie na Lubelszczyźnie. W ramach akcji na terenie województwa oraz w całej Polsce staną bilbordy, przypominające o strajkach w lipcu 1980 roku. Ideą tej formy przekazu jest podkreślenie, w jaki sposób doszło do sierpnia 1980 roku na Wybrzeżu
i powstania NSZZ „Solidarność”.

            – Pierwsze porozumienie, które zostało podpisane 11 lipca w Świdniku, było wzorcem dla kolejnych zakładów pracy, w jaki sposób prowadzić protest. – mówił Marian Król, przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. – Komitet w Gdańsku liczył 28 strajkujących zakładów, tymczasem w Lubelskim strajkowało co najmniej 160 zakładów pracy. – przekonywał przewodniczący Król.

             Kampania informacyjna realizowana jest w ramach programu „Warto być Polakiem”, który w sposób szczególny dba o pielęgnowanie polskości i podtrzymywanie narodowego dziedzictwa. Mając w pamięci kluczowe dla historii Polski XX wieku postaci i wydarzenia, realizowany jest testament poprzednich pokoleń, który daje poczucie przynależności i umacnia więź całej wspólnoty narodowej, stanowiąc źródło siły do dalszej pracy na rzecz dobra wspólnego w naszym kraju.

                W ramach obchodów Lubelskiego Lipca przygotowano materiały przybliżające wydarzenia sprzed 40 lat:

·         Film „Mocni nadzieją. Lubelski Lipiec 1980”emitowany w TVP Lublin. Autorzy przypomną wydarzenia, które przez lata kształtowały ducha narodu, w tym związane z tzw. Cudem Lubelskim w roku 1949 i późniejszą walką komunistów z Kościołem Katolickim, walkę władz komunistycznych z polskim podziemiem niepodległościowym, pierwsze wystąpienie robotnicze przeciwko władzy komunistycznej (m.in. poznański Czerwiec 1956 r.) oraz wystąpienia późniejsze, jak Gdynia 1970 i Radom 1976. W filmie ukazany jest też wpływ papieża Polaka Jana Pawła II. Scenariusz: Paweł Janowski, Magdalena Kołodziejczyk. Realizacja: Magdalena Kołodziejczyk, Rafał Kołodziejczyk.

·         Emisja materiałów jubileuszowych w Radiu Lublin „Na początku był lipiec” – radiowa kronika wydarzeń związanych z wybuchem niezadowolenia społecznego i strajkami robotników w Polsce latem 1980 roku. Cykl obejmuje 46 odcinków (od 29 czerwca do 31 sierpnia), w których wykorzystano fragmenty artykułów prasowych, dzienników i zapisków funkcjonariuszy partyjnych i opozycjonistów, akt Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Pojawiają się także głosy uczestników tamtych wydarzeń. Autor: Paweł Błędowski. Realizacja akustyczna: Jarosław Gołofit.

·         Publikacje wydawnicze: „Stąd ruszyła lawina” i „Przed sierpniem był lipiec”.

·         Strona internetowa www.lubelskilipiec1980.plprezentująca sylwetki ważnych postaci lipca 1980 roku, zakłady pracy, które podjęły strajk, a także porozumienia, postulaty, publikacje czy miejsca pamięci Lubelskiego Lipca 1980.

               Uroczyste rozpoczęcie obchodów 40. rocznicy Lubelskiego Lipca zaplanowane jest na 26 lipca i rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10:00 w Archikatedrze Lubelskiej. Wydarzenia objęte są Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.