Nowa droga w Branwi w pakiecie z chodnikiem, poboczem, przepustami i solidną warstwą nawierzchni

Na drodze w Branwi (w kierunku Chrzanowa i leśnej Dąbrowy) w gminie Dzwola, mandatu nikt nie dostał. I to przez długie lata. „Kocie łby” skutecznie spowalniały ruch, a kierowcy jeździli „wężykiem, wężykiem”. Teraz, gdy droga jest nowa, niejeden szofer przyciśnie pedał, łapiąc mandat i punkty karne. I nie pomoże „mruganie” światłami czy kręcenie ręką kółek za kierownicą. Policjanci pojawiają się nie wiadomo skąd, a kierowcy, których niebezpieczna jazda zagraża innym, ponoszą surowe konsekwencje. Policyjne akcje nie przechodzą bez echa.

– Nie jedź szybko, uważaj. Policja stała wczoraj tu i tu – ostrzega jeden drugiego. I nie jadą, przynajmniej przez jakiś czas…

Za to przez długi czas, w tej części powiatu janowskiego, nie pojawią się pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych do łatania ubytków w dziurawej drodze. Owszem, mogą odmulić rowy, udrożnić przepust, ale nie będą reperować drogi, bo od tego są gwarancje i to na wiele lat. I nic dziwnego, bo w grę wchodzą duże pieniądze, w tym przypadku prawie 5 mln zł. Mowa o dwóch odnogach 3-kilometrowej drogi powiatowej w Branwi i ponad 2-kilometrowym odcinku drogi w Andrzejowie. Obie inwestycje zrealizowało Konsorcjum Firm: Lider Konsorcjum – PBI Infrastruktura S.A. i Partner Konsorcjum – PBI WMP Sp. z o.o. z Sandomierza.

Pieniądze pochodzą z Funduszu Dróg Samorządowych. Do tego dochodzą środki finansowe z budżetu Powiatu Janowskiego i Gminy Dzwola (w przypadku drogi w Branwi) i Gminy Godziszów (w przypadku drogi w Andrzejowie) w proporcji 45 – 55 procent dofinansowania. Inwestycję – z ramienia Powiatu Janowskiego, prowadził Zarząd Dróg Powiatowych.

Przebudowa drogi w Branwi jest kompleksowa – w pakiecie z chodnikiem, kamiennym poboczem, przepustami pod zjazdami do posesji i solidną warstwą nawierzchni, co widać na odcinku od kościoła do leśnej Dąbrowy. Te same elementy, oprócz chodnika, pojawiły się na drugiej odnodze drogi powiatowej – od kościoła w stronę Chrzanowa.

Oczywiście, droga została oficjalnie odebrana. W odbiorze uczestniczyli: Jerzy Bielecki – Poseł na Sejm RP, Członkowie Zarządu Powiatu: Władysław Sowa, Józef Wieleba, Zenon Zyśko, Michał Komacki – Wicestarosta i Artur Pizoń – Starosta Janowski (Przewodniczący Zarządu), Daniel Rawski i Andrzej Bielak – radni powiatowi, Wiesław Dyjach – Wójt Gminy Dzwola, Urszula Kaproń – Przewodnicząca Rady Gminy w Dzwoli, Józef Rycerz – radny gminny, Krzysztof Wojciechowski – sołtys Branwi, z Zarządu Dróg Powiatowych: Witold Kuźnicki – Dyrektor, Grzegorz Rachwał – Kierownik Wydziału Inwestycji i Nadzoru, Maria Krzosek – Kierownik Wydziału Dróg i Mostów, Stanisław Schodziński – inspektor nadzoru i Adrian Wilk – kierownik robót.

Tekst; foto: Alina Boś