Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w 100-lecie Polskiego Związku Łowieckiego

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu oraz Koło Łowieckie „Sokół” Nr 25 Zdziłowice we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy w Janowie Lubelskim dnia 7. czerwca 2023r. w ramach obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego i Dnia Dziecka zorganizował wyjazd do Chełma dla dzieci z rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej. W wyjeździe uczestniczył Robert Bąk – Łowczy Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu, Konrad Łukasik – Łowczy Koła, Józef Zyśko, Waldemar Miś, Zbigniew Komsa, Tomasz Krzysztoń – przedstawiciel Starosty Janowskiego.

Celem wycieczki było zwiedzanie Chełma i atrakcji, jakie oferuje miasto. Dzięki uprzejmości Senatora Józefa Zająca – Profesora Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, oraz dr Beaty Fałdy – Prorektora PANS w Chełmie dzieci miały możliwość zwiedzania Centrum Lotniczego w Chełmie, które od kilkunastu lat prowadzi kształcenie w zakresie specjalności lotniczych, dając studentom możliwość uzyskania licencji pilota samolotowego, śmigłowcowego, mechanika lotniczego oraz dyspozytora lotniczego, a także członka personelu pokładowego. Na tę okoliczność zorganizowany został dla dzieci dzień otwarty, w czasie którego uczestnicy wycieczki mogli zwiedzić laboratoria lotniskowe Uczelni.

Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się symulator lotów, pokaz skoków spadochronowych oraz prezentacja samolotów, a także wystawa statyczna sprzętu lotniczego. Po niesamowitych wrażeniach i długim zwiedzaniu, udaliśmy się na obiad do Restauracji – Pizzerii ,,Kozak”w Chełmie. Posileni, mogliśmy dalej kontynuować zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Kredy, stanowiącej unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie. Znajdujący się w niej wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór powstał w wyniku wielowiekowej eksploatacji kredy piszącej, której złoża znajdują się pod powierzchnią miasta. Wycieczka dostarczyła dzieciom nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.

Dziękujemy środowisku Myśliwych za organizację wycieczki i możliwość aktywnego zdobywania wiedzy i umiejętności oraz rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży.

W tym roku przypada jubileusz 100-lecia działalności Polskiego Związku Łowieckiego, dlatego też składamy najserdeczniejsze życzenia satysfakcji, spełnienia marzeń i realizacji planów wszystkim myśliwym oraz pasjonatom łowiectwa. Życzymy dalszych udanych akcji w zakresie promowania kultury łowieckiej, krzewienia tradycji i obyczajów łowieckich. Tradycje łowieckie są w naszym kraju niezwykle silne. Współczesne łowiectwo oprócz kultywowania zwyczajów i ceremoniału łowieckiego to również swoisty etos myśliwego, wyznaczający stosunek do przyrody i zwierząt. Myślistwo to nie tylko piękna pasja, przyjemność obcowania z przyrodą, ale także przygoda i emocjonujące przeżycia, to szacunek do natury, lasu i jego mieszkańców.

Przy tej okazji składamy podziękowania za wieloletnią współpracę w zakresie wspierania działań na rzecz osób i rodzin potrzebujących z terenu powiatu janowskiego. Środowisko myśliwych chętnie i otwarcie odpowiada na potrzeby mieszkańców i instytucji wspierających. Dziękujemy za zrozumienie tych potrzeb i owocną współpracę.

Artur Pizoń – Starosta Janowski, Anna Śmit – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Janowie Lubelskim, foto: archiwum PCPR