„Karol – historia niezwykła”. Spektakl w reżyserii Andrzeja Tomczyka w 104. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Dzisiaj, w Janowskim Ośrodku Kultury – w 104. rocznicę urodzin Jana Pawła II, odbyła się premiera widowiska „Karol – historia niezwykła” w reżyserii Andrzeja Tomczyka – wicedyrektora janowskiej podstawówki. To już 22, trwający ponad godzinę spektakl, wyreżyserowany przez Tomczyka, znanego lokalnej społeczności, m. in. z reżyserii do „Króla Lwa”, „Alicji w Krainie Czarów” i „Opowieści Wigilijnej”. Tomczyk, pierwszy spektakl wyreżyserował w 1999 roku, ostatni („Z miłości do Niepodległej”) – przed pandemią, w 2018 roku. Spektakl, do którego próby trwały od września ubiegłego roku, uczniowie różnych szkół będą mogli obejrzeć w JOK-u jutro i pojutrze o godz. 8.45 i o 11.00, a dorośli – w niedzielę, o godz. 15.00.

Przedstawienie, które opowiada o dzieciństwie i młodości Karola Wojtyły, zaczyna się i kończy w Wadowicach. – Chcemy, aby dzieci poznały Papieża bliżej, a najlepiej to zrobić poprzez podróż do jego dzieciństwa i młodości, kiedy się uczył, pracował…, kiedy chciał być aktorem, polonistą, a został… Papieżem. Czasami będzie wesoło, a czasami smutno… Będzie sporo ciekawostek, a historia jest naprawdę wciągająca… Warto obejrzeć, zapraszam – zachęca Tomczyk, któremu na swej drodze życiowej – podczas ogólnopolskich spotkań z dr Wandą Pułtawską, było dane spotykać się z tą zaprzyjaźnioną z Ojcem Świętym lekarką.

Na scenie, w rolę Lolka wieku dziecięcego wciela się Jan Kasprzycki z klasy trzeciej, a dorosłego Karola Wojtyłę gra Piotr Źródło z klasy VIII. Matkę Karola – Emilię z Kaczorowskich gra Karolina Ligaj, a ojca – Karola, emerytowanego porucznika – Krystian Kozina. W spektaklu bierze udział 75 aktorów (większość z klasy VII i VIII), którzy się ze sobą zżyli i zaprzyjaźnili.

W organizacje przedsięwzięcia zaangażowali się też nauczyciele – Anna Kwiecień i siostra Wiktoria Byszuk. Za scenografię odpowiada Krzysztof Biżek, za muzykę – Jacek Dubiel, a za kostiumy – Halina Drelich z przedszkola nr 3, która z artystycznym zacięciem szyje strój za strojem (kostiumy do „Króla Lwa” to też jej „sprawka”).

Niezwykła opowieść o Lolku – chłopcu z Wadowic wciągnęła również rodziców…, a że Papież kochał góry i górali, to i na scenie nie brakuje miejscowych „górali” w tatrzańskich kierpcach i koszulach, o które zadbali przejęci rodzice…

Przypomnijmy, Jan Paweł II urodził się 18. maja 1920 roku w Wadowicach. Biskup Karol Wojtyła został wybrany Papieżem 16. maja 1978 roku. Formalnie, swój pontyfikat jako Jan Paweł II rozpoczął w trakcie mszy świętej na Placu św. Piotra 22. października 1978 roku. Był 264. papieżem, jednym z najmłodszych w historii Kościoła, i pierwszym – od 455. lat, Papieżem, który nie był Włochem. Na Stolicy Piotrowej zasiadał przez 27 lat. Zmarł 2. kwietnia 2005 roku w Watykanie. Beatyfikowany został 1. maja 2011 roku, a kanonizowany – 27. kwietnia 2014 roku.

Na tytułowym zdjęciu – Jan Paweł II; skan fotografii z „Autobiografii” Ojca Świętego autorstwa Justyny Kiliańczyk – Zięby.

Na drugim zdjęciu, podczas spotkania – zaproszenia na spektakl w janowskim Starostwie (od lewej): Zenon Zyśko – Wicestarosta, Nikola Kozdra (niżej), Anna Kwiecień, Michalina Iwan, Karol Balczerowski, siostra Wiktoria Byszuk, Artur Pizoń – Starosta Janowski

Tekst; foto: Alina Boś;