Lublin, 19 listopada 2020 r. INFORMACJA PRASOWA
Przedsiębiorcy otrzymali rozliczenie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z informacją o zaległościach na ich kontach. Ta wiedza pozwoli im świadomie zdecydować, jakie kroki podjąć w sprawie zadłużenia.
Instytucja chce, żeby płatnicy mieli pełną wiedzę o swoich rozliczeniach. Jeśli nie mają środków na spłatę zadłużenia, mogą skorzystać z ulg składkowych.
Informacje o zaległościach składkowych na koncie otrzymało niemal 400 tys. płatników składek z całej Polski. Pokazują saldo na koniec października. Płatnicy znajdą je na swoich profilach na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). – Podaliśmy w nich należne składki, które powinny zostać opłacone do 30 listopada. Do podanej kwoty składek trzeba doliczyć odsetki za zwłokę. Można to zrobić za pomocą kalkulatora odsetkowego, udostępnionego na stronie internetowej ZUS w zakładce „Firmy”. Jeśli ktoś opłacił składki i ma wątpliwości co do kwoty należności wskazanej w informacji, może sprawdzić aktualny stan rozliczeń z ZUS na PUE, w zakładce „Salda bieżące” – wyjaśnia Agata Wiśniewska-Półtorak, dyrektor Departamentu Realizacji Dochodów w Centrali ZUS. Firmy, które nie mają profilu na PUE, otrzymały list pocztą.
Co zrobić z zadłużeniem?
W rozliczeniu z ZUS są też wskazówki, co może zrobić przedsiębiorca, żeby wyjść z zadłużenia. Niewielkie kwoty można spłacić razem z bieżącymi składkami. W przypadku większych zaległości, płatnik może wystąpić z wnioskiem o rozłożenie ich na raty. Liczbę rat i ich wysokość przedsiębiorca ustala w porozumieniu z ZUS.
W przypadku zaległości za okres od stycznia 2020 roku przedsiębiorca nie ponosi dodatkowych kosztów układu ratalnego, bo tarcza antykryzysowa zwalnia go z tzw. opłaty prolongacyjnej. Firmy, które z powodu Covid-19 miały w tym roku trudności z opłacaniem składek, mogą też liczyć na odstąpienie przez ZUS od pobierania odsetek. Odstąpienie od odsetek jest możliwe, gdy przedsiębiorca opłacił składki, ale po ustawowym terminie.
Pomogą doradcy
ZUS zachęca przedsiębiorców do kontaktu z doradcami ds. ulg i umorzeń. Podpowiedzą, z jakiej pomocy można skorzystać w konkretnym przypadku, żeby ograniczyć narastanie długu i uniknąć egzekucji. Pomogą również w wypełnieniu wniosków i niezbędnych dokumentów. Numery telefonów do doradców w poszczególnych oddziałach ZUS są na stronie internetowej www.zus.pl.
Oddział ZUS | Telefoniczny kontakt do doradców ds. ulg i umorzeń |
Biłgoraj | 84 688 14 68 / 84 688 14 67 |
Lublin | 81 535 75 92 / 81 535 76 77 / 81 535 76 92 / 502 006 354 |
Małgorzata Korba
rzecznik ZUS w województwie lubelskim