Pobierasz rentę socjalną i jesteś osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji? Od tego roku będzie ci przysługiwał dodatek dopełniający. Wypłaty rozpoczną się w maju, a wniosek można złożyć już teraz. Co ważne, nie wszyscy muszą go składać, żeby otrzymać nowe świadczenie.
Od 1 stycznia 2025 roku do renty socjalnej przysługuje dodatek dopełniający. Otrzymają go osoby, które mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dodatek wyniesie 2520 złotych brutto miesięcznie. Potrąca się z niego składkę zdrowotną i podatek. Raz w roku będzie waloryzowany. Wypłaty dodatku ruszą od maja. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przekazywał go uprawnionym wraz z rentą socjalną.
Co zrobić, żeby otrzymać dodatek? Jeśli już 1 stycznia miałeś rentę socjalną i orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, nie musisz nic robić, żeby dostać nowe świadczenie. ZUS przyzna dodatek dopełniający i wypłaci go w maju z automatu, razem z wyrównaniem za okres od stycznia.
W innej sytuacji są osoby z rentą socjalną, które nie mają jeszcze odpowiedniego orzeczenia. One powinny złożyć wniosek o dodatek dopełniający. Formularz jest na stronie internetowej zus.pl i w placówkach Zakładu (symbol EDD-SOC). Do wniosku trzeba dołączyć aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia od swojego lekarza (na druku OL-9). Orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji otrzymują osoby, które wymagają stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Renciście, który dostanie orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji po 1 stycznia, dodatek będzie przysługiwał najwcześniej od miesiąca złożenia wniosku.
Dodatek dopełniający a inne świadczenia. Zgodnie z nowymi przepisami wraz z rentą socjalną nie będzie można pobierać równocześnie dodatku dopełniającego i świadczenia 500+ dla osób niesamodzielnych. Gdy ZUS przyzna dodatek, uchyli prawo do 500+. Jeżeli świadczeniobiorca łączy rentę socjalną z rentą rodzinną, będzie to mieć wpływ na wysokość dodatku dopełniającego.
Szczegółowe zasady są opisane na stronie internetowej zus.pl. W województwie lubelskim renty socjalne pobiera około 19 tysięcy osób.
Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w województwie lubelskim